necip   Eski hikâyelere muhabbetimizi dostlarımız öteden beri bilir. Bu belki, çocukluğumda ve gençliğe ilk adım attığımız yıllarda büyüklerin meclisinde çok oturmuş olmaktan kaynaklanıyor. Zaman zaman aklımıza geldikçe de burada kaleme alıyoruz. Yaşar Kemal romanlarının da etkisi olabilir.
 
   Yine yaşanmış hoş bir hadiseyi yazalım:
 
Eskiden özellikle düğünlerde oyunlar çıkarılır, türlü muziplikler yapılırdı. Bunların bir kısmına bizim de şahitliğimiz vardır. Oğlan tarafına cezalar verilir, kağnı tekerine sarılıp yuvarlananları mı dersiniz, deve oyunu oynayanları mı? Serçe ya da yumruk oynayıp bir kasat afiyetle sopa yiyenlere mi?
 
   Karamanlı köyünde bundan yaklaşık 150 yıl kadar önce bir düğünde benim diyen Avşar ağaları beyleri toplanmışlar, o sırada ortaya bir köpek leşi atmışlar. Yarenlik ediyorlar. Köpeğin kaşını birilerine, gözünü birilerine benzetiyorlar. O sırada biri de köpeğin kıçı (affınıza sığınarak) da Alibaz Ağa'nın lülesine benziyor. Alibaz Ağa Paşalı Köyünden ünlü ağalardan. Eskiden lüle taşından pipo olurmuş. Alibaz ağa da bu lülesi ile ünlü imiş. Alibaz Ağa’nın oğlu da düğünde, köpeğin gerisi babasının Lülesine benzetilince çok bozulur. Eser, yağar, Gürler ve tehditler savurur: ben adamı asarım, keserim, falan, fistan. O sinirle çıkar kendi köyüne, yani Paşalı'ya döner. Babasının yanına çıkar. Ona hakaret edildiğini düşündüğü için hala siniri geçmemiştir. Şöyle böyle kızıp çağırıp bağırır. O sırada Alibaz Ağa’dan unutulmaz bir azar! Unutulmaz bir söz sadır oluyor. Oğluna dönüp:
 
-Sus köpoğlu köpek adam olanın menciliste (mecliste) adı anılır. Onda ne varmış…
 
   Güzel meclislerde adınızın anılması dileğiyle...
 
   Baki selam...
 
Yorum ekle


Yazarlar


IMAGE
Adnan Menderes Kaya
Musan Aşireti

Musan...
IMAGE
Ebru Genç Korkmaz
İzol Aşireti - 2

Bir öncekli ...
IMAGE
Eldeniz Abbaslı
"Şamlı" Adı Üzerine

Azerbaycan’d...
IMAGE
Memduh Yağmur
Oğuz Türkmen ve Yörük Şuuru

Oğuz ...
IMAGE
Mustafa Aksoy
Türk Kültürü Bağlamında Avşar Halı-Kilimleri

Türkiye’deki...
IMAGE
Necip Topuz
Dadaloğlu

"Gönülden g...
IMAGE
Tufan Gündüz
Şu Kart-Kurt Meselesi

Türkiye'de ...
Great new costomer Bonus Bet365 read here.

Yayınlanmış Makaleler

Milattan önce 3000 yıllarından beri Rusya da yaşam mücadelesi veren Çerkezler, zaman zaman İskitlerin, Hunların ve Rusların yönetimlerine tabi olmuşlardır. ADİGE, KARAÇAY ve KABARTAY diye üç ana boydan teşekkül eden Çerkezler; 1768-1774 Osmanlı Rus

...

Yaşanmış Hikayeler

Özellikle toplumcu ekolün çok da dikkatli incelemeden düşman olduğu "ağalık", "beylik" ve "efendilik" üzerine bir kaç kelam etmek gereği hasıl oldu.

Ağalar ve beylerin karşılığı sanırım Batı literatüründe burjuvazidir. Anadolu'da çok önemli fonksiyo

...

Avşar Ağıtları

Yusuf Kaya 1934 yılında Kayserinin Tomarza Ilcesi Emirusagi beldesi doğumlu, 1958 yılında Niğde Kolsuz’da trafik kazası sonucunda vefat etmiş.
Yigeni Hasan Kaya’nın karısı Hatın Kaya’nın Yusuf kaya ya söyledigi ağıt...


Kolsuz eli sal bağladı
Dini islam

...

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes
www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com