Kıbrıs’ta yaşayan Avşar Türkmenleri, adanın 1571 yılında fethiyle buraya yerleştirilen obalar ile 18. Yy’dan sonra Osmanlıların sürgün ettiği obalardan oluşmaktadır. Bilindiği gibi Kıbrıs’ın fethi üzerine buraya İçel Türkmenlerinin önemli bir kısmı iskan edilmişti. Bu grubun arasında Karamanlılar da bayağı bir nüfus teşkil ediyorlardı (Sözgelimi, Kıbrıs davasının lideri ve Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Karamanlı soyundandır). Daha sonra sürgün vasıtasıyla bir çok Türkmen toplulukları adaya gönderilmiştir ki bunlar genelde İçel Yörükleri idi. Bu Yörükler arasında Avşarlar önemli bir nüfusa sahipti. Avşar obaları arasında ise Zekeriyalıların önemli bir kolu olan Kara Hacılılar, Şamlı, Sindel, Horzum, Deliler, Köseli ve Sülü Beğli sayılabilir.

17. Yy sonlarından itibaren girişilen iskanlarda ise Kıbrıs adası sürgün olarak kullanılan belli başlı bölgeler arasındaydı. Bu dönemde de Avşarların bir kısmı adaya gönderilmiştir. Örnek olarak Sinde köyü, Sindel Avşarının iskanıyla kurulmuştur. Yine ünlü siyasetçimiz Alparslan Türkeş’in (aslen Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi Köşkerli köyünden) ataları Kayseri’den Kıbrıs’a sürülen Avşarlardandır. Bunun yanında Kıbrıs davasının ünlü isimleri Fazıl Küçük (aslen Kayseri’nin Sarız ilçesi Deli Küçükler köyünden) ve Osman Örek gibi şahsiyetleri görmek mümkündür. Başbakan Derviş Eroğlu ise Kayseri Talas’tan gitmedir.

Bütün bu Afşarları takip etmemiz mümkün değildir. Eskiden yerleşenlerde boy şuuru kalmamıştır. Son gidenler ise halen aşiret isimlerini hatırlıyorlar. Lefkoşe merkezde (Kesikbaş Mah.), Omorfo’da ve Girne’de kısmen bulunan Afşarlar, tespit edebildiğimiz kadarıyla şu köylerde yaşamaktadırlar. Girne’nin Çatalköy, Lapta’nın Arapköy, Lefke’nin Bademli, Bağlıköy, Sinde, Değirmenlik, Akıncılar, Tuzla, Gazi Magosa’nın Pamuklu köyleri.

Kaynak: Adnan Menderes KAYA

e-max.it, posizionamento sui motori
Yorumlar  
#8 karamanlı 22-10-2017 03:35
Horzumlular avşar türkü yörüktür konya ereğli karaman afyon denizli manisa izmirde yaşıyanlar var
Alıntı
#7 Köktürk 30-04-2017 09:23
kıbrısda doğan bu avşar türkmeni ileri gelenlerden avşar olduğunun farkında olup bunu dile getiren var mıydı?bunlar anadoludaki avşarların uzantısı ise buradaki avşalara biraz da olsa ilgi duyması gerek zira.
Alıntı
#6 kıprıslı 29-07-2016 21:03
KIPRISDA Kİ KÖROĞLU AVŞARLARININ YAŞADIĞI KÖYLER. LAPTA -VASİLYA - TEPEBAŞI - GAZİVERAN GAZAFANA -FOTA -GIRNI- AĞIRDAĞ BUNLAR BİRBİRİNE AKRABADIR. ESKİDEN EVLİLİKLER KENDİ İÇLERİNDE OLURMUŞ. DIŞARI GIZ VERMEZMİŞLER.
NOT: SİNDE KÖYÜNDE MAMALILAR VAR. DEDEDEN GALMA SOY ADLARIDIR. MAMALILAR AVŞARMILAR.
BENİM ÜÇ TARAFIM KÖROĞLULARDAN DIR. ATA TARAFIM DEVELİ TÜRKMENLERİNİN SİVRİCE OBASINDANDIR. BİLDİĞİM SALUR BOYUNDANDIRLAR
Alıntı
#5 Mustafa yemenicioğlu 18-03-2015 13:39
Alıntı
#4 Mustafa yemenicioğlu 18-03-2015 13:36
Bizim sülale 3 kardeş kıbrısa ticaret için gelmiş yemenici(ayakka bı) satıp Goşşi(koçyatağı ) satın almışlar. Birisi geri dönmüş anadoluya. Iz burda koptu gideni nasıl bulabiliriz.
Alıntı
#3 Gıprıslı 28-11-2013 17:24
Teşekkürler güzel çalışma olmuş
Alıntı
#2 Tuncay SADIKOĞLU 08-08-2013 14:41
Kıbrıs Sinde köyündenim, köye sürülen ailelerin listesi varmı?
Alıntı
#1 hasan gökçe 06-04-2011 17:05
benim dedelerim kıbrısa sürülen horzumlardanmış .anlatılırki kıbrısta hayvancılık yapamamışlar.bu nun üzerine osmanlıya başvurup anadoluya geçmek istemişler.sonr a hayır cevabını alınca ayaklanmılar ve gemilerle anadoluya geçmişler.sonra da oba küçük parçalara bölünüp toroslar boyunca kütahyaya kadar dağılmışlar.
Alıntı
Yorum ekle


Great new costomer Bonus Bet365 read here.

Yayınlanmış Makaleler

İsyankar ozan Dadaloğlu

Bundan 150 yıl önce Anadolu'yu gezen seyyahlar, ekalliyeti ekseriyet sanırlar. Zira karşılarına hep Yahudi tüccarlar, Rum Mebuslar, Ermeni sanatkarlar çıkar. Baytar, eczacı, kuyumcu, mimar... Hep azınlıklar...
Türkler elbette

...

Yaşanmış Hikayeler

Sarı Ali Çavuş toraşan çağında.   İki adam sanki birbiriyle konuşurmuş gibi Sarı Ali Çavuş' a duyurarak
 " sarıların (sarışın olanların)  sidiği aynı  gaz yağı gibi yanarmış" 
 " deme  yav essah yanıyormu abareee "
 "vallaha bir bedaaat yanmazmı hemide

...

Avşar Ağıtları

Emiruşağ Kasabası'ndan Yusuf'un ağıdı:

Bu Yusuf nadar çileli
Güççükden başı belalı
Gayrı varanı bilmiyor
Soyka derde dutulalı

Bu Yusuf nadar çileli
Güççükten ganadı gırık
Zahar gaderi böyleymiş
Ölürkende boynu bükük

Bir heber geldi garalı
Zaten çiğerim yaralı
B

...

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes
www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com