Kazıklı Avşarı

Halep Türkmenlerinden bazı gruplar kuzeye doğru gidip burada Boz-Ulus ile irtibata geçmişler ve onlarla beraber bulunmaya başlamışlardı. Bunlar arasında mühim bir Avşar topluluğu vardı. Bunlar, II. Selim devrinde çeşitli kollara ayrılmıştı.

Bunlardan Kazıklı Avşarı 130 vergi nüfuslu idi. Kazıklılardan bazı obalar bulundukları yerden göç ederek çeşitli bölgelere dağılmışlardır. Maraş civarında bulunan Kazıklılar, Nurhak nahiyesinin Kuyucak ve Taşkaynatan mezralarında yerleşmişlerdi.

Adana bölgesinde yurt tutan bir grup, 18. yy’da Kozan Dağı ile Kayseri’nin Develi civarındaki yaylalarda konaklamaya başlamış ve yerleşik ahaliye zarar vermişlerdir.

Günümüzde Malatya’nın Hekimhan ilçesine bağlı Akmağara köyü halkının bir kısmı Kazıklılardandır.

Kazıklı Avşarı Rakka, Hama, Humus, Rumkale, Yeni-İl, Boz-Ok, Maraş, Tarsus, Adana, Siverek, Ankara, Kocaeli, Dağardı – Kütahya, Yüreğil ve Kete’de yerleşmiştir.

Yorumlar  
#1 kuntay 27-04-2021 14:29
Adana Tufanbeyli Yeşilova köyündenim. köyümüzün eski adı Kazıklı dır. Köyün geçmişte Afşin in Sevin bölgesinden geldiği söyleniyor. Kazıklı avşarlarıyla ilgisi var mıdır?
Alıntı
Yorum ekle


Great new costomer Bonus Bet365 read here.

Yayınlanmış Makaleler

İsyankar ozan Dadaloğlu

Bundan 150 yıl önce Anadolu'yu gezen seyyahlar, ekalliyeti ekseriyet sanırlar. Zira karşılarına hep Yahudi tüccarlar, Rum Mebuslar, Ermeni sanatkarlar çıkar. Baytar, eczacı, kuyumcu, mimar... Hep azınlıklar...
Türkler elbette

...

Yaşanmış Hikayeler

Hallağa köyün birinde dam duvarı örermiş. Evin hanımı, yani abılaları yemeklerini yapar getirirmiş. Fakat yemekler çok kötü koktuğundan  Hallağa bir türlü yiyemezmiş. Kadın ha bire ısrar edermiş :

- Ye Halil gurban olduğum ye. Yemeden adam çalışır mı

...

Avşar Ağıtları

AGIDIN HIKAYESI:

Halit Saygili (Amcam) Almanya'da çalışmaktadır. Uzun yıllar 17 sene memleketi Emiruşagı'na gelmez. Memlekette bekleyen eşi ve çocukları vardır. Halit Saygılı Almanya'da hastalanır ve kardeşleri Yahya ve Harun, Halid agalarını memlek

...

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes
www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com