Kıralı (Karalı) Afşar

Bu Afşar obası Rakka’da iskan edilmiştir. Ancak diğer bütün Türkmen boyları gibi onların da burada durmayarak kaçtıklarını tahmin edebiliriz. Ancak Kıralı adını belgelerde takip edemiyoruz. Bu yüzden Kıralı Avşarının belgelerde adı geçen Karalı yada diğer adıyla Karalar cemaatiyle aynı olduğu zannı uyanmaktadır. Çünkü Kıralı Avşarının diğer adı Karalı’dır.

Karalar adıyla da tanınan Karalı cemaati aslen İfraz-ı Zülkadriyye Türkmenlerinden olup, sonradan Danişmentliye bağlanmıştır. Bunlardan bir grubun bu dönemlerde Kayseri’nin Pınarbaşı yöresinde Kalecik mezrasında yerleşmiş oldukları biliniyor. 1691 yılında Danişmentli Türkmenlerinden olup Batı Anadolu’da (Kütahya-Afyon civarı) iskan edilen Altıparmak Oğlu Hüseyin’e tabi Karalılar şikayette bulunmuşlar ardından Danişmentli’ye tabi diğer boylarla birlikte 1701 yılında Afyon civarında iskanlarına başlanmıştır.

Önce mera ve tarlalar yetersiz diye itiraz ettilerse de tahrir yapıldı ve buna göre iskan için bölge yöneticilerine 1702 de emir gönderildi. Böylece ertesi yıl iskan yapıldı. 1708 ve 1719’da yerlerini terk etmelerine rağmen tekrar eski yerlerine yerleştirilmişlerdir. Karalar cemaati şu köylere yerleşti. Urla’nın Yenice, Çardak, Yıvakışla ve Engerek (Karalı ve Karahalilli obası) ile Okçular köyleri, Geyikler’in Alaçayır köyü, Ayrıca Çöl-Abat’ın Ergenli (Karalar obası), Göçerli (Çaşıtlı obası), İmanlı (Dervişoğlu obası), Ayaklı (Musa Çavuş obası) ve Tokmaklı köyleri. Ayrıca Kaşıkçı cemaatiyle birlikte Merkebçi ve Yamanlı köyüne de yerleştiler. 1729’da bölgede şekavete karıştıkları görülüyor.

Ayrıca 1707’de Karalar cemaatinin İfraz’a tabi olan bir başka grubu da önce Hama ve Humus’a iskan olmuş ardından Adana Kınık’ta yerleştirilmiştir. Nevşehir merkez’de bulunan Karalar köyü de bu oba tarafından kurulmuş olmalı. Çünkü bu köy Danişmentlilerce kurulmuş. Karalar da Danişmentli’ye tabiydi. Denizli Çivril Karalar köyü de bu cemaat tarafndan kuruldu. Bunların Kilis, Maraş, İç-El ve Anamur’da da yerleştikleri anlaşılıyor.

Karalılar, önemli miktarda Boz-Ok bölgesinde de iskan oldular. İskan’da Çayıralan’a ve buraya bağlı Menkeşer (Karakütük), Kozakhisar, Yassıhöyük, Köseoğlu, Akçakışla, Sarımbeykışlası, Kayapınar, Tunuscuk, Okçuoğlu, Kozcakışla, Göynükkışla (Yolboğa), Avcı, Sevindik (Bayat), Anbarlı, Çayırkışla, Zakiroğlu, Meşhedi, Cura, Kozlu, Boranderesi, Mansurabdal, Yünlüviran, Fakihli (Akçaviran), Beğdili, Ortakışla, Kilisecik, İsabeyli, Çobanhacı ve Akviran köylerinde yerleştiler.

Yorumlar  
#1 karakoy 17-06-2017 11:50
Yazida gecen urla aslinda erle dir Ve bugunku burdura bagli yesilova ilcesidir. Yusuf halacoglunun makalesinde karalar cemaatinden rakka ya gonderilmeyenle rin bu ilcenin karakoy koyu yerlestirildigi yazilmistir.
Alıntı
Yorum ekle


Great new costomer Bonus Bet365 read here.

Yayınlanmış Makaleler

Halk Ozanları; Yüzyıllar ötesine uzanan zaman derin­liğinden sazıyla, sözüyle bize kadar gelen, yaşayan bir gele­neğin kriteriyle incelendiğinde görülmektedir ki-başta sanat gücü olmarla birlikte sosyal olaylarla ilgileri ölçüsünde biçim­lenip, kişil

...

Yaşanmış Hikayeler

Avşar ellerinden uzakta memleketimizin bir başka güzel yeri. Tabiatıyla kültür, anane, adet tamamen farklı. İşi gereği bir abimiz bu memlekete taşınır. Birkaç hemşehrisini de bulur. Ailecek onlarla oturur kalkarlar. 

     Zamanla  şehrin yerlileriyle

...

Avşar Ağıtları

Refik Karatas 1956 Kayserinin Tomarza Ilcesi Emirusagi Beldesin de dogdu,Bir aile nin tek ogludur. 1998 Yilinda Almanyaya Calismaya gitti.2002 Yilinda Almanya nin Solingen Sehrinde Beyin kanama sindan Vefat etti.
Cenazesi Memleketi Emirusagina getiril

...

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes
www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com