Köse-li Avşarı

Adana ve Misis bölgesi sakini olup İç-El taraflarına doğru sarkarak yayılan ve burada Boz-Doğan cemaatine tabi olan Köselilerden bazı gruplar Kıbrıs’ın fethi (1571) üzerine bölgeyi Türkleştirme politikası doğrultusunda 1576 yılında Kıbrıs’a sürülmüştür.

Köselilerin küçük bir bölümünün bu devirde Tarsus civarında yerleştiği anlaşılıyor. Tarsus Türkmenleri olan Varsaklar arasında Kusun taifesine bağlı bulunan Köseliler, 1519’da 13 hane, 1526’da 6, 1536’da 6, 1543’te 5, 1572’de 7 hane nüfusa sahipti.

Köselilerden bazı grupların ise Maraş civarına geldiklerini biliyoruz. Onlar, Salmanlılara tabi olup Camustil nahiyesine bağlı Sarısırt köyüne yerleşmişlerdi. Karaman’da sakin Atçeken oymakları arasında da Eskil kazası Türkmenlerinden Köseler cemaati bulunmaktadır. Köseli’den bazı gruplar ise Antep’e göç ederek 1661-2 yılında bu yöreye yerleşmiştir.

Boz-Ulus’un Orta Anadolu’ya gelmesiyle (1624’ten sonra) Ankara civarında bulunan Köseli Avşarı, bu bölgedeki cemaatleri bünyesinde toplayarak bir birlik oluşturan Boz-Ulus cemaatlerinden Tabanlı’ya tabi olmuştu. Köseli’den bir grup ta Boz-Ulus’a tabi Karamanlı cemaati içinde bulunuyordu.

19. Yy’ın ikinci yarısında Tabanlı obaları bütünüyle Ankara civarına yerleştiler. Örnek olarak Bala’nın Köseli köyü bu oba tarafından kuruldu. 1691-92 yılında Rakka’ya iskana gönderilen Halep Türkmeninden Köse-Oğlu Şerefli, Humus’ta Deyr Hamla’ya Durdu Kethüda idaresinde yerleşti. Yine Boz-Ulus’a tabi Danişmentli Türkmenleri içinde bulunan Köseli Avşarı da 1694’te Afyon’da Geyikler kazası Kızılca köye iskan edildi.

1700 yılında Yahyalı kazası köylerine zarar veren Danişmentli’den Adana’nın Misis derbendine derbentçi kaydedilen Köseli Avşarı, Şerefli ve Çöplü ile Yeni-ilden Karagündüzlü ve Çöplü Avşarı hac yolunu korumaları karşılığı vergiden muaf tutulmuşlar. Danişmentliden Köseli’nin Şerefli ile itaat ederek bölgeye yerleştiğini görüyoruz.

19.yy’ın ikinci yarısında Batı Anadolu’daki Türkmenlerin bir listesini veren Rum asıllı Dr. Çakıroğlu, Köseler cemaatinin Nazilli’de yaşadığını belirtmiştir. Bu cemaat, Danişmentli’ye tabi Köseler cemaatidir.

Köseli, Köseler, Kösebey ve Kösecili şeklinde anılan cemaat Adana, Alanya, Ankara, Avunya – Biga, Aydın, Balıkesir, Balya, Boz-Ok, Bursa, Dağardı – Kütahya, Dulkadır, Ermenek, Gönen, Gördük – Saruhan, Halep, Hamit, Harmancık, İç-El, İncesu, İznikmid – Kocaeli, Karahisar-ı Şarki, Karaman, Kars-ı Dulkadır, Kemah, Konya, Manavgat, Maraş, Mihalıç, Misis, Ordu, Payas, Saruhan, Selmanlı – Boz-Ok, Sığla, Silifke, Sis, Sultanhisarı – Aydın, Tarsus, Teke, Turgut, Yeni-İl ve Yüreğir bölgesinde yayılmış, cemaatten bazı gruplar iskan politikası sebebiyle Balkanlara göçürülerek Florine, Gümülcine, Filibe, Köstendil’in Radovişte ve Niğbolu’nun Hezargrat kazasında yerleştirilmiştir.

Yorumlar  
#6 tacettin tükenmez 28-01-2019 17:19
bende balıkesir köseler köyündenim acaba bende avşarmıyım köyü ilk kuranlar benim dedelerim bunu nasıl ögrenebilirim.
Alıntı
#5 Taylan Albayrak 31-07-2017 01:54
Öncelikle bu bilgilerle bizi aydınlatan sizlere teşekkür ederim. Naçizane benim de biraz yaptığım araştırmalara göre; Oğuz boyunun Dünyada yaşayan en büyük kolu olan Avşarlardır . Osmanlı'yı kuran kayı boyuna en büyük askeri ve siyasi yardımı Avşarlar yapmıştır. Keza Osmanlı'nın yer ve yurt edinme yani iskan politikasında da birinci sıradadır... daha sonrasın da edindiğim bilğileri sizinle paylaşacağım. Saygılarımla...
Alıntı
#4 Mustafa ALTINTAŞ 17-06-2017 12:05
Selamün Aleyküm. Bende Ankara ili Bala ilçesi Köseli Köyündenim.bu site bizi bir araya getirmek için faydalı olacaktır, emeği geçen herkese teşekkürler ediyorum. Allaha emanet olunuz.
Alıntı
#3 nuh mehmet 17-06-2017 12:05
Selemlar, ben Sivas Kangal Havuz köyünden Mehmet. Yukarıda sayıldığı gibi benimde sülalemin ismi "Köseler" Yeni-İl bölgesine ne zaman gelmişlerdir bunu nereden bulabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla...
Alıntı
#2 şener şengönül 17-06-2017 12:05
merhaba ben ankara bala köseli köyündenim köseli türkmeni olmaktan onurluyum gururluyum türküyede ve avrupada yaşayan köylülerimle tanışmak isterim facede kurdugum köseli türkmenleri gurubuna köseli olan herkesi beklerim saygılar
Alıntı
#1 bülen fakı şengün 17-06-2017 12:04
ben konya halkapınar osman köseli köyündenim 1800lü yıllarda osman köse bu köye gelmiş ve ismini vermiş yani köseli avşarı olmamız büyük ihtimal.
Alıntı
Yorum ekle


Great new costomer Bonus Bet365 read here.

Yayınlanmış Makaleler

Milattan önce 3000 yıllarından beri Rusya da yaşam mücadelesi veren Çerkezler, zaman zaman İskitlerin, Hunların ve Rusların yönetimlerine tabi olmuşlardır. ADİGE, KARAÇAY ve KABARTAY diye üç ana boydan teşekkül eden Çerkezler; 1768-1774 Osmanlı Rus

...

Yaşanmış Hikayeler

Ellerinde sanki bir ağırlık varmışta omuzlarını bile aşağıya doğru çekiyor gibi bir görüntüsü vardı.  Elleri iki yana  dökülmüş hiç ellerini kollarını sallamadan yavaş ve yorgun adımlarla yukarıya doğru çıkıyordu... adamın yürüyüşü böyleydi...O yorgu

...

Avşar Ağıtları

Yusuf Kaya 1934 yılında Kayserinin Tomarza Ilcesi Emirusagi beldesi doğumlu, 1958 yılında Niğde Kolsuz’da trafik kazası sonucunda vefat etmiş.
Yigeni Hasan Kaya’nın karısı Hatın Kaya’nın Yusuf kaya ya söyledigi ağıt...


Kolsuz eli sal bağladı
Dini islam

...

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes
www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com