Genceli Avşarı

Azerbaycan’ın Gence vilayetinden gelen Avşarlardır. İran ve Azerbaycan’dan Anadolu’ya gelen bazı Afşar obalarını biliyoruz. Genceliler, 16. yüzyılda Halep bölgesinde görülüyor. Onlar bir ara (1536) Bayat Türkmenlerine tabi oldular. Bu tarihte 12 hane ve 7 mücerret nüfusu vardı.

Daha sonra Bayatlardan ayrılacaklardır ama bölgede varlıkları devam edecektir.

1695-96’da şekavetten dolayı Halep’e bağlı olan Humus’a iskan edildi. Burada İç-El Türkmenlerinden Eymür’e bağlı olan (9 cemaat bağlıydı) Genceli Avşarı (Humus’ta Timar’a bağlı Kifr-i Abdi, Şemsin, Şumeriyye, Tel-Honus, Süveydem ve Kemun köylerinde iskan oldu), Kara Avşarlı ve diğerleriyle beraber Arap baskısıyla yerlerini terk etmişti.

Bu cemaatler Murat Paşa köprüsü ve Saylak mevkiine (Antakya’da) iskan edildiler. Genceli Avşar’ı 102 nefer ve 70 çift olarak iskan edildi. 1713 yılında bir fermanla da Halep’ten ifraz edilip Trablus-şam iltizamına dahil edildi.

Bu Afşar obasından bazı bölükler göç edip Gemlik, Karahisar-ı Şarki ve Kocaeli’de de yerleşmiştir. Kılıçlı Genceli adını taşıyan diğer bir oba da Adana ve Tarsus’ta görülüyor.

Ayrıca Aydın’ın Kuyucak kazasındaki Gencelli ve Gencellidere köyleri de bu obanın oraya göçmesiyle kurulmuştur.

Yorumlar  
#1 Avşşarımoy 13-06-2017 22:57
Ayrıca Diyarbakır'ın çermik ilçesine bağlı genceli köyüde bunlardandır
Alıntı
Yorum ekle


Great new costomer Bonus Bet365 read here.

Yayınlanmış Makaleler

Oğuz Kağan soyundan Bozoklardan olan Yıldız Hanın büyük oğlu Avşarın neslinden gelen en tanınmış Türk boylarından biridir. Avşar boyunun adı, Kaşgarlı Mahmud (XI. yüzyıl) ve Fahreddin Mübarek Şahın (XIII. yüzyıl başı) listelerinde Afşar, Reşidüddin (

...

Yaşanmış Hikayeler

Malum olduğu üzere bizim köy okullarında  bir öğretmen ve tek derslik olur. Yani bütün sınıflar tek dersliğin içinde ayrı ayrı kümelendirilmiştir. Öğretmen her ders saatinde farklı bir sınıfla ders işler. Diğer sınıflar pasif durumdadır. Öğretmenin v

...

Avşar Ağıtları

Refik Karatas 1956 Kayserinin Tomarza Ilcesi Emirusagi Beldesin de dogdu,Bir aile nin tek ogludur. 1998 Yilinda Almanyaya Calismaya gitti.2002 Yilinda Almanya nin Solingen Sehrinde Beyin kanama sindan Vefat etti.
Cenazesi Memleketi Emirusagina getiril

...

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes
www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com