Garib-Şah (Garib-Şah Oğlanları)

Sis Avşarlarındandır. 1519’da 27 hane, 7 mücerret, 1960 akça hasılı bulunan cemaat Kamışlıören ve Şehlahayr mezralarında ziraat yapıyordu. Garipşah Oğlanları adını taşıyan diğer bir grup ise 36 hane, 7 mücerret, 2450 akça hasıla sahipti.

1523-4'te ikisi bir arada kaydedilmiş olup 67 hane, 54 mücerret, 1 imam, 1 ma’lul, 5730 akça hasıl, 1525-6’da ise 81 hane, 44 mücerret, 2 imam, 3 pir-i fani, 1 sipahi-zade, 3694 akça hasılı vardı. 1536-7’de 99 hane, 33 mücerret, 3677 akça hasıla sahip cemaat, Kamışlı mezrasında ziraat yapıyordu.

Adana ve Sis’te bulunan Garip-Şah cemaatinin Kayseri bölgesinde de yerleştiğini görüyoruz. Günümüzde İncesu’nun Garipçe köyü bunlardan kalmadır. Garipşah adında bir köy ise Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde bulunuyor.

Kayseri’de, Hüseyin Hacılı ve Süleyman Kethüda cemaatleri de Garip-Şah Yörüğü olarak anılmaktadır. Bu cemaatler için başlıklara bakınız.

Yorum ekle


Great new costomer Bonus Bet365 read here.

Yayınlanmış Makaleler

Oğuz Kağan soyundan Bozoklardan olan Yıldız Hanın büyük oğlu Avşarın neslinden gelen en tanınmış Türk boylarından biridir. Avşar boyunun adı, Kaşgarlı Mahmud (XI. yüzyıl) ve Fahreddin Mübarek Şahın (XIII. yüzyıl başı) listelerinde Afşar, Reşidüddin (

...

Yaşanmış Hikayeler

Köyün okulunu teftiş etmeye bir müfettiş gelmiş. Müfettiş teftişini bitirip geri gitme zamanı gelince  köylüler "bu bölgede meşhuur bir kanun kaçağı  var aman ha  dikkat et kendini emniyete almadan sakın bir yere gitme" diye uyarmışlar. 

Sarı Ali  Çav

...

Avşar Ağıtları

Rahmetli babam Haci Durdu Saygili 1934 Emirusagi Dogumlu. 1970 yilinda Almanyaya calismaya gitti. Sesinin güzelliginden bir cok Agit ve Türkü eserleri vardir . 1998 yilinda vefat etti vefatindan önce kardeşlerine söylediği bir türküyü yayinliyorum
Ra

...

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes
www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com