Elsüz Oğlanları (Elsüzler)

Sis Avşarlarındandır. Sis bölgesinde üç ayrı kol halinde idiler. Birincisi 1519’da 16 hane olup İpka-burç mezrasında ziraat yapıyordu.

İkincisi 5 hane, 3 mücerret, üçüncüsü 4 hane idi. 1523-4’te birincisi, 26 hane, 12 mücerret olup İpka-burç mezrasında ziraat yapıyordu.

İkincisi 9 hane, 9 mücerretti. 1525-6’da birincisi 21 hane, 10 mücerret, ikincisi 14 hane, 1 mücerret, 1536-7’de Mustafa b. Mehmet tımarına dahil olan birinci kol, 30 hane, 31 mücerret, ikinci kol, 14 hane, 6 mücerret nüfusa sahipti.

Aynı yüzyılda Elsüz Oğlanları cemaatine Maraş yöresinde de rastlıyoruz ki bu onlardan bazı bölüklerin Sis’ten buraya göç ettiğini gösteriyor.

Cemaat Adana, Tarsus, Sis, Dulkadır ve Yüreğir’de yerleşmiş gözüküyor.

Yorum ekle


Great new costomer Bonus Bet365 read here.

Yayınlanmış Makaleler

İnsanoğlunun kendisini vahşi hayattan ayırması, ateşin kullanılmaya başlamasıyla mümkün olmuştur, diyebiliriz. Ateş, taşınması ve sürekliliği zor bir unsurdur. Bu yüzden belli bir mekanda bulunması gerekiyordu. Bu gereklilik insanoğlunun yerleşik hay

...

Yaşanmış Hikayeler

Köyde henüz elektrik yoktu, akşamları akran çocuklarla, saklanbaç, arakesti gibi oyunlar oynardık. Hoş akşama uyumadan ulaşabildiysek tabi... Hava kararırken akşam yemeği yenirdi, kaç kere yemeğin başında uyuyakaldığımı hatırlamıyorum bile.

Henüz ko

...

Avşar Ağıtları

ŞIK ALİ’Nİ AĞIDI
Tomarza/Emirusagi dogumlu Şık Ali Topal Ağanın(Mustafa) bir oğludur. 18 yaşında vereme yakalanmış. Kokarguyudan ( Arslantaş) Çavuş Ağa çocuğu doktora götürmüş. Ama Şık Ali kurtulamayıp ölmüş. Bu ağıdı köyümüz karılarından Ümmüsü (Çent

...

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes
www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com