Deliler Avşarı

Halep bölgesi aşireti olan Köpekli Avşarının en önemli kollarından biridir. Deliler Avşarının, Halep bölgesinde 1526’da 13 hane, 1536’da ise 18 hane nüfusu vardı. Hala Halep’te varlığını koruyan Deliler’in önemli kısmı Anadolu’da yayılmıştır. Nitekim 16. Yy’da Maraş Türkmenleri arasında Deliler cemaatine tesadüf edilmektedir. Ayrıca aynı yüzyılda Karaman’da sakin Atçeken oymakları arasında Turgut kazası Türkmenlerinden Deliler cemaati bulunmaktadır. 1645-6 tarihinde Deliler obasının bir kısmı Antep’e yerleşmiştir.

1699’da Rakka’ya iskanları emredildiği halde gitmeyip Develi’de yaşayan cemaat, Güngördü ve Kırıntılı cemaatleriyle birlikte Niğde, Bor, Ürgüp, Ulukışla, Anduğu (Kaymaklı) ve Ereğli kazalarında harman vakti yağma yapıp adam öldürüyorlardı. Bölge yöneticilerinin istekleri üzerine Maraş beylerbeyi Rişvanoğlu Halil’e gönderilen emirle 1702’de, bu cemaatler Kıbrıs’a sürgüne gönderilmiştir.

Diğer taraftan Kayseri’deki Zamantı bölgesinden getirilen Deliler, Herikli ve Kütüklü Avşarlarıyla beraber 1728 yılında Nevşehir merkezde 29 hane olarak yerleştirildi.

Günümüzde Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesine bağlı İğdeli, Kızıldere, Emeğil, Bahçecik, Gürleyen, Tahtalı, Kılıçkışla ve Köşkerli köylerinde yaşamaktadırlar. Ayrıca Malatya’nın Hekimhan İlçesinin Delihıdır ve Delibaba köyleri (yakındaki Basak köyünde de az varlar) ile Giresun’un Kelkit ilçesi Deliler köyü de bu obadandır.

Osmanlı belgelerinde bu obanın yerleştiği sahalar şunlardır. Abri – Gelibolu, Adana, Akkerman ve Kili, Aksaray, Anamur, Ankara, Arapsun, Aydın, Boz-Ulus – Konya, Danişment – Afyon, Ermenek, Günyüzü- Kırşehir, Hacıbektaş, Halep, İzmir, Karaman, Karıtaş, Kayseri, Kelkit, Kete, Kıreli – Beyşehir, Kırşehir, Kütahya, Maraş, Mihalıç, Nevşehir Kazası, Niğde, Rakka, Rumkale, Tercan.

Yorumlar  
#6 Utku 13-06-2017 22:47
Ben Malatya - Arapgir İlçesindenim. Bizim sülaleye Deligil, Deliler diyorlar. Dedelerimin mezar taşlarında Deli Oğlu yazıyor. Ben de mi, Avşarım acep?
Alıntı
#5 fikret 13-06-2017 22:46
delüler obasından olanların soy ağacı afşarların tarihinde sırasıyla şöyle açıklanmaktadır
oğuzlar-bozoklar-avşarlar-halep türkmenleri-köp ekli afşarları-delül er obası
Alıntı
#4 Burak 13-06-2017 22:45
Bizim ankara Elmadağ köyün adı deliler vikipedi de soyu avşar dayanıyor diyor benim köyüm orası
Alıntı
#3 musa doğan 13-06-2017 22:44
arkadaslar bızım aileyede deliler dıyorlar GÜMÜŞHANE Kelkit ilcesine baglı deliler köyünden göc etmişler
Alıntı
#2 belemir 13-06-2017 22:43
Denizli tavas akyar köyü de deliler obasındandır
Alıntı
#1 murat avaşar 13-06-2017 22:42
Degerli kardeslerim ben bayburt kop koyunde dogdum bize avşar derler soyadimizda oyledir dedemlerin obasindan nurettin dadaloglu gibi bi sanatcimiz cikmistir bunu dikkate alip arastiralim bizim aile ikiye ayrilmis suan yarisinin soyadi bozat dodologlu olan da var bizim ki avsar bize delioluklar derler bu konuda arastirma yapilmasini rica ediyorum dedemlerin nasil bayburtta geldigini merak ediyorum.
Alıntı
Yorum ekle


Great new costomer Bonus Bet365 read here.

Yayınlanmış Makaleler

Oğuz Kağan soyundan Bozoklardan olan Yıldız Hanın büyük oğlu Avşarın neslinden gelen en tanınmış Türk boylarından biridir. Avşar boyunun adı, Kaşgarlı Mahmud (XI. yüzyıl) ve Fahreddin Mübarek Şahın (XIII. yüzyıl başı) listelerinde Afşar, Reşidüddin (

...

Yaşanmış Hikayeler

Köyün okulunu teftiş etmeye bir müfettiş gelmiş. Müfettiş teftişini bitirip geri gitme zamanı gelince  köylüler "bu bölgede meşhuur bir kanun kaçağı  var aman ha  dikkat et kendini emniyete almadan sakın bir yere gitme" diye uyarmışlar. 

Sarı Ali  Çav

...

Avşar Ağıtları

ÇAPAR ALİ’NİN ( ALİ YÜCE) AĞIDI
Çapar Ali, Durdu Ağa ( Gödek Durdu) nın ile Kara Sultan’ın oğludur. Çapar Ali bir ocağın bir umududur. Çapar Ali arkadaşları ile Adana’dan çalışmadan gelir. Ortalık kış kıyamet. Zahmarı’nın sırtı. Trenle Kayseri’ye gel

...

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes
www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com