Dadalı (Tatalı)

16. Yy’da Tarsus Türkmenleri olarak anılan Varsaklar arasında Kutlu Hanlı taifesine bağlı Dadalı adında bir oba bulunmaktadır. Bu oba 1543 tarihinde teşekkül etmiştir.

1543’te 13 hane, 1572’de yine 13 hane nüfusa sahipti. Bugün Tarsus’ta Dadalı adlı bir köy vardır ve halkı köye sonradan iskan olan aşiretlerdendir. Varsakların, bir çok boyun birleşmesinden oluşan bir topluluk olduğunu biliyoruz. Bunlar arasında Afşar obaları da mevcuttur. Sözgelimi, Afşar obalarından Kara Musalılar, Varsaklar arasında da bulunuyor.

Bolu’nun Akçakoca ilçesinde de Dadalı adlı bir köy var. Adana’nın Pozantı ilçesine bağlı Arnaşa (Yeni Konacık) köyünde Dadaloğlu soyadını taşıyan eski bir aile mevcuttur.

Diğer yandan 250 yıl önce Kozan’dan göç ederek Aksaray’ın Gülağaç ilçesinde 9 köye yerleşen (Akmezar vs..) bir Avşar topluluğu bulunmaktadır ve kendilerinin Dadaloğlu soyundan geldiğini söylüyorlar. Bazı köylülerin soyadları da Dadaloğlu’dur.

Dadaloğlu’nun bu Dadalı obasından olduğunu ve Dadaloğullarının anılan köylere yerleştiğini düşünebiliriz. Dadalı obası belgelere göre Adana, Halep, Rakka ve Urfa’da yerleşmiş gözüküyor.

Yorumlar  
#1 Hüseyin Şenocak 13-06-2017 22:39
Afyon Karahisar Dazkırı ilçesi Tatoğullarının bunlarla bir bağlantısı varmıdır?
Alıntı
Yorum ekle


Great new costomer Bonus Bet365 read here.

Yayınlanmış Makaleler

İnsanoğlunun kendisini vahşi hayattan ayırması, ateşin kullanılmaya başlamasıyla mümkün olmuştur, diyebiliriz. Ateş, taşınması ve sürekliliği zor bir unsurdur. Bu yüzden belli bir mekanda bulunması gerekiyordu. Bu gereklilik insanoğlunun yerleşik hay

...

Yaşanmış Hikayeler

Çocukluğumuzda oynadığımız bir çoğumuzun bildiği, çelik, bilya, arakesti vs.. oyunlardan hangisini yazayım diye düşünürken çocukluğumda büyük bir heyecanla yapılan “Çomçalı Gelin”den bahsetmek aklıma geldi.

İnsanların takım sporlarını bireysel sporl

...

Avşar Ağıtları

ŞIK ALİ’Nİ AĞIDI
Tomarza/Emirusagi dogumlu Şık Ali Topal Ağanın(Mustafa) bir oğludur. 18 yaşında vereme yakalanmış. Kokarguyudan ( Arslantaş) Çavuş Ağa çocuğu doktora götürmüş. Ama Şık Ali kurtulamayıp ölmüş. Bu ağıdı köyümüz karılarından Ümmüsü (Çent

...

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes
www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com