Çoban-oğlu

Biz bu adda 16. Yy’da İran Avşarlarının bir obasını tanıyoruz.  1588-9’da Safevilerin Horasan Seferine katılan Mehdi Kulu Han bu obadan idi.

Bunun yanında Kilis, Maraş, Niğde, Edirne, Rakka, Şam’da Havran ovası ve Beypazarı’nda yerleşmiş olan Çoban-Oğlu Cemaati’nin bizim Afşar obasıyla bir ilgisi var mı bilmiyoruz.

Yorumlar  
#1 Hüseyin ÇİRKİN 10-12-2019 14:48
Ahmet Cevdet Türkay'ın eserinde ki bu Çobanoğulları Cerid asıllıdır. Diğer Gündüzlü ve Köpeklü Avşarlarına dahil Çoban Obalarıyla karıştırılmış.
Alıntı
Yorum ekle


Great new costomer Bonus Bet365 read here.

Yayınlanmış Makaleler

Yusuf Halaçoğlu, Avşarlar ve Bilimsel Cahiller

Bilimsel sefaletimiz, ülkemizdeki genel metodoloji anlayışının önemli tenkitçilerinden Arslan tarafından, dramatize edilerek şöyle anlatılır: "Türkiye'de entelektüel hayat yoksuldur. Çünkü entelektüel, ak

...

Yaşanmış Hikayeler

Cingan Kemal  ata meraklı biriymiş. Köye çadır kurduğu zamanlarda kendi gibi ata meraklı  beğlerden birine misafir olur. Atlardan matlardan  konuşurlar. konu konuyu açar, Cingan Kemal karısını övmeye başlar:

- Ağam benim avrat halbur örer gözer örer s

...

Avşar Ağıtları

Yusuf Kaya 1934 yılında Kayserinin Tomarza Ilcesi Emirusagi beldesi doğumlu, 1958 yılında Niğde Kolsuz’da trafik kazası sonucunda vefat etmiş.
Yigeni Hasan Kaya’nın karısı Hatın Kaya’nın Yusuf kaya ya söyledigi ağıt...


Kolsuz eli sal bağladı
Dini islam

...

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes
www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com