Burhanlı (Abdulahadoğlu)

İmanlı Avşarının bir kolu. Bu oba İmanlı Avşarının diğer kolları gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yerleşmiş, önemli kolları da Anadolu’nun muhtelif yerlerine dağılmıştır. 

Gaziantep merkezde Burhan ve Sivas Gemerek’te Burhan köyünü kurmuşlardır. Bu cemaatin bir kısmı Boz-Ulus Türkmenlerine dahil olmuştur.

Boz-Ulus’a tabi Burhanlılar, II. Selim devrinde 144 hane ve 41 mücerret nüfusa sahipti. Urfa yakınındaki Bozabat’a bağlı Mustafalı ve Ağcaviran (ikisi günümüzde Yukarı Akören köyü) ile Resülayn’a bağlı Külefli (günümüzde Külaflı köyü) köylerine yerleşmişlerdir. Bu cemaat, Orta Anadolu’ya gelmeyerek yerleşim yerlerinde kalmıştır. Erzurum Hınıs’ta Burhan köyünü bunlar kurmuş olmalıdır.

Batıya doğru göç eden kısımları ise özellikle İçel’de yerleşmiştir. Nitekim Tarsus yöresinde Varsaklar arasında Erdene Beğ Dodurgası taifesine tabi Burhanlı cemaati bulunmaktadır. 1519’da 7 hane, 1526’da 9, 1536’da 10, 1543’te 12, 1572’de 11 hane nüfusu olan Burhanlılar, Yumru Kilise’de kışlayıp Sarı’da yaylıyorlardı.Adana Ceyhan’da Burhanlı ve İçel merkezde Burhanlı köyünü kuran Burhanlı cemaatinin bir kısmı yine İçel’de bulunan Akdamlı Avşarlarıyla birlikte Karaman’a göç ederek merkezde bulunan Burhan köyünü kurmuştur. Karaman valisi Vezir Ali Paşa tarafından Ermenek’te Bey-çayır bölgesine yerleştirilen İç-el yörükleri dağılmış, Teke, Hamit ve Aydın bölgesine gelmişti. 1708 yılında bu cemaatlerin eski yerlerine iskanları istendi. Burhanlı, İç-El’de Gülnar ilçesine bağlı Ovacık köyüne yerleşti. 1775 yılında ise İç-El’de Gülnar ilçesi Kayabaşı mevkiine iskan oldu.

Daha batıya giden bölükler ise Saruhan’da eşkıyalık hareketlerinde bulunmuş ve çevre illerde iskana tabi tutulmuştur. Karası bölgesindeki Burhanlılar, 1864’ten itibaren kesin olarak yerleşti. Özellikle Balıkesir’de yerleşen Burhanlılar, merkez Bayındır civarı ile Gönen’in Sarıköy, Balya’nın Kadıköy, Savaştepe’nin Kenise ve Danişmendalanı köylerinde yerleşmiştir.

19. Yy’ın ikinci yarısında Batı Anadolu’da bulunan ve bölgedeki Türk boyları ile ilgili bir çalışma yapan Rum asıllı Dr. Çakıroğlu’nun listesinde Burhanlıların Bursa vilayetinde yaşadıkları belirtilmiştir. Ayrıca Kastamonu merkezde Burhanlı, Manisa Salihli, Kütahya Tavşanlı ve Çanakkale Gelibolu’da Burhan, Zonguldak Devrek’te Burhanoğlu köyleri Burhanlıların yayılışı ile ilgili bilgi vermektedir.

Bu cemaat Adala – Saruhan, Adana, Aksaray, Alanya, Alaşehir, Anamur, Ayasuluğ, Aydın, Biga, Denizli, Ermenek, Eşme, Gülnar, Günyüzü, Güzelhisar – Aydın, Hamit, Hasandağı yaylağı, İçel, İshaklı – Akşehir, İzmir, Karaman, Karıtaş ve Sinanlı – İç-El, Kaş, Kızılhisar – Sığla, Konya, Kula, Kütahya, Maraş, Mut, Nevşehir, Saruhan, Seferihisar, Selinti, Silifke, Siverek, Tarsus, Teke ve Uşak’ta yerleşmiştir.

Yorumlar  
#5 erhangorucu06@hotmai 13-06-2017 22:31
-sizin dediğinize göre;şenlenme oldu varsayalım,büyü k dedemin dedesi 1780 yıllarında köyümüzde mevcut.dedemler le beraber 15 hane civarında yaşayan var.1864 te köyümüze (gelen misafir 2 hane)yerleşiyor .bu aileleri avşar kabul edelim.(bunları n lakabı köyde akserli(akhisar lı)olarak anılır.
-avşarobası nın eski tablosunda köyümüz avşar olarak gösterimiyordu. sitede2 sene önce yapılan değişiklikle avşara döndü.demek istediğim 2 hane ile köyümüz avşara dönmedi.saygıla rımla
Alıntı
#4 hasan ali akbulut 13-06-2017 22:30
gençlerimiz ve çogunlukla insanlarımız geçmişini merak edip araştırmıyor bunun için gelenek ve göreneklerimizl e bizleri tanıtan etkinliklrle geçmişimizi bizlere ve bizde sonraki kuşaklara aktarmak için çalışmalarınız varmı ve birbirimizden haberdar olabilmemiz ne yapabiliriz
Alıntı
#3 hasan ali akbulut 13-06-2017 22:29
turgutlu hacıköseliköyü buhran yörükleri
Alıntı
#2 misafir 13-06-2017 22:28
Erhan Görücü, 16. yüzyılda var olan köylerin büyük bir kısmı Celali kargaşasında yok olmuştur. 18. ve 19. yüzyıllardaki iskanla bu köyler yeniden kurulmuştur. Osmanlı kayıtlarında bu şekilde kurulan köyler için "şenlendirildi" denir. Yani köy isim olarak var ama nüfus sonradan yerleşmiş. Kısaca 16. yüzyılda yaşayan insanlar, 19. yüzyılda köyde yoklar, köy tekrar kuruluyor.
Alıntı
#1 Erhan Görücü 13-06-2017 22:28
Dr.Çakir oğlunun arastirmalarina göre 1864'te iki ailenin balya kadikoy'une gelmiştir deniliyor,oysa ki köyümüzün kurulus tarihi eski.1530 tarihli sayıma gore 12 hane artı 2'de bekar genç bulunmaktadır.A vşar köylerine baktığımızda koyumuzun ismi de geçmektedir.Köy ün iki haneyle nasıl avsarlastigidir .saygılarımla.. ..
Alıntı
Yorum ekle


Great new costomer Bonus Bet365 read here.

Yayınlanmış Makaleler

Halk Ozanları; Yüzyıllar ötesine uzanan zaman derin­liğinden sazıyla, sözüyle bize kadar gelen, yaşayan bir gele­neğin kriteriyle incelendiğinde görülmektedir ki-başta sanat gücü olmarla birlikte sosyal olaylarla ilgileri ölçüsünde biçim­lenip, kişil

...

Yaşanmış Hikayeler

Bir akşamüstü beğaler, Çataltepe köyünden bir kızı kaçırmak için köyün etrafında pusuya yatmışlar. Havanın kararmasını beklerlermiş. Bu esnada eşeği kaybolan bir  kadın, eşeğini aramaya çıkmış. Eşeği ararken bir taşın arkasında yatarak gizlenmeye çal

...

Avşar Ağıtları

Agidin Kisa öyküsü
Köyümüzden Pasa Canipek bir kizi ister. Köyümüzden topallarin kemal ayni kiza vurulmustur. Benim istedigim kizi nasil istersin diye Pasa Canipek i vurur, Bu olayin üzerine Pasa Canipek in anasi Köyümüzde Al kızın kız Eşe derler bu

...

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes
www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com