Balabanlı

Köpekli Avşarı obalarındandır. Halep bölgesinde 1526 yılında 35 hane olan Balabanlı Avşarı, 1536'da üç şubeye bölünmüştü. Bunlardan ilki 61 hane olup Birecik'in Tel-Köy köyünde sakindi. İkincisi 10 nefer, üçüncüsü ise Kara Yusuf Kethüda idaresinde Hama'da yaşıyordu ve 28 neferdi. Balabanlılar, 1550 tahririnde tek şube olup 56 haneydi.

Balabanlılardan bazı grupların bu sıralarda Maraş ve çevresinde bulundukları anlaşılıyor. Yine bunlardan bir grup Batı Anadolu'ya göç etmiştir. Nitekim İzmir'de Birgi kazasında 28 vergi nüfuslu Avşarlı ve Balabanlı adlı bir oymak vardı. Bunlar günümüzde Aydın'ın Seferihisar ve Doğanbey yörelerinde yaşamaktadır.

Balabanlılar, 1691-92 yıllarında Belih Nehri ve Rakka civarlarına iskan edilen aşiretler arasında bulunuyordu. Ancak bu bölgedeki iskan nizamı 1727'de tamamen ortadan kalkınca aşiretlerde etrafa dağılmıştı. Balabanlıları bu sıralarda Sıvas ve Karaman eyaletlerinde görüyoruz. 1730 yılındaki bir fermanla bu aşiretlerin tekrar eski yerlerine nakilleri emredilmiştir.

Balabanlılar, günümüzde Tunceli ilimizde bulunuyor ve Zazaların Dersimli koluna mensup olarak yaşıyorlar. Bu aşiret, Yavuz - şah İsmail mücadeleleri sonrası Osmanlı tarafından bu bölgeye getirilip yerleştirilen Türk boylarındandı. Halen aşiret arasında Türk oldukları unutulmamıştır. 

Balabanlı aşireti, Pülümür ilçesinin Kırmeşe, Dağyolu, Dereköy, Ünveren, Elmalı, Yeniköy, Küllüce ve Bardakçı köyleri ile bu köylere bağlı mezralarda yaşamaktadır."

Yorumlar  
#1 türkmen 13-06-2017 22:22
balabanlılar Karakeçili aşiretinden olup bir kolları uluyörük taifesinin Karakeçili kabilesine bağlı olup Kırşehir,ankara taraflarına yerleşmişlerdir . bir kolları halep Türkmenlerinin içinde olup beğdili ve afşar aşiretlerine bağlıdırlar.bu kol rakka,halep,ham a,urfa,Erzurum, bayburt,giresun ,Tokat,sivas ,karaman yörelerine yerleşmiştir.Ba labanlılar sünni Hanefi mezhebindendirl er. dersim Balabanlılarıyl a sadece isim benzerliği vardır.
Alıntı
Yorum ekle


Great new costomer Bonus Bet365 read here.

Yayınlanmış Makaleler

Milattan önce 3000 yıllarından beri Rusya da yaşam mücadelesi veren Çerkezler, zaman zaman İskitlerin, Hunların ve Rusların yönetimlerine tabi olmuşlardır. ADİGE, KARAÇAY ve KABARTAY diye üç ana boydan teşekkül eden Çerkezler; 1768-1774 Osmanlı Rus

...

Yaşanmış Hikayeler

Özellikle toplumcu ekolün çok da dikkatli incelemeden düşman olduğu "ağalık", "beylik" ve "efendilik" üzerine bir kaç kelam etmek gereği hasıl oldu.

Ağalar ve beylerin karşılığı sanırım Batı literatüründe burjuvazidir. Anadolu'da çok önemli fonksiyo

...

Avşar Ağıtları

Agidin kisa öyküsü
1952 yilinda Tomarza (Arslantas) Kokarkuyu köyünde, Kokarkuyulu Cavusun oglunun dügününde yanlislikla kazayla köyümüz halkindan Ismail Yildirim (Cüce ismail) yine köyümüz halkindan Ali Cavus Kiraz in kardesi Mustafa Kiraz i vurur.Mu

...

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes
www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com,www.mustafacemozbek.com