5- Sis : Bunlar da aslında Kuzey Suriye Avşarlarının bir koludur. Memluklerin Sis bölgesini fethi sonrası (1375) buraya gelip yerleşmişlerdir. Bunlar, Osmanlı-Memluk ve Ramazanlı-Memluk çekişmelerinde Memluk tarafında yer almışlar ve Memluklerin, Çukurova'da uzun zaman tutunma-larına sebep olmuşlardır. 1519 yılında 28 obaya ayrılmış olan Sis Avşarları, muhtelif ekinliklerde çiftçilik yapıyorlardı. Sis Avşarlarının önemli bir bölümü zamanla yurtlarını terk ederek Anadolu'nun çeşitli yerlerine dağıl-mışlardır.

Sis Avşarlarının obaları şunlardı : 1- Alembeyli, 2- Aydoğmuşlu (alt kolları Alp Ağıl Oğlu, Bahşayışlı, Canbaz, Çandık ve Kara Mehmetli'dir), 3- Aydoğmuşlu Oğlanları, 4- Bay Temürlü, 5- Bostancı, 6- Doyranlı (alt kolu Harikli'dir), 7- Elsüz Oğlanları, 8- Garib Şahlı, 9- İsalı, 10- Paşalı, 11- Saitli, 12- Süphanlı, 13- Tur Ali Hacılı, 14- Uzun İsa Oğlu, 15- Yahşi Hanlı, 16- Yemlihalı, 17- Zekeriyalı.

6- Danişmendlü Türkmenleri : Danişmentli Beyliğinin bakiyeleri olduğu düşünülen Danişmentli aşireti Asıl Boz-Ulus (Ak-Koyunlu bakiyesi) cemaatlerindendi. Bu cemaat, Aydın, Karaman ve Ankara civarında yayıl-mıştı.

Kaynak : Adnan Menderes Kaya (Avşar Türkmenleri)

e-max.it, posizionamento sui motori

Yorumlar   

0 #3 kara bektaş 26-05-2017 20:04
yaşadıgım yerin eski ismi gafariyat avşar larda gaffarlar isminde sülale de var rastlantı olmasa gerek yaşadıgım yer avşar yerleşim yerlerinde çıkıyor baktıgım her sitede böyle sis avşarı ve gaffarlı sülalesine mensup oldugumu düşünüyorum ve herikli
Alıntı
+2 #2 AYTAÇ KARACADURALIĞL 31-01-2015 01:58
Kırcaali bölgesinde babaanne tarafına molla,dedem ve amıcalarına imamlar denilmekte buradada bu şekilde tanınmaktayız.
Alıntı
+2 #1 AYTAÇ KARACADURALIĞL 24-01-2015 12:32
KIRKLARELİ PINARHİSAR DOĞUMLUYUM.BABA M DEDEMLER AKRABALAR KIRCAALİ BÖLGESİNDEN GELMİŞLER.HALA AKRABALARIMIZ VAR BENDE ARAŞTIRMAK İÇİN GİTTİĞİMDE BABAANNEMDEN ALDIĞIMIZ BİLGİ DOĞRULTUSUNDA MURGA BÖLGESİNDE OLDUKLARI ORADAN ÇANAKÇA KÖYÜNDEN BAHSEDİYORDU.AK RABALARI BULDUM SOY AĞACI İÇİN DİLEKÇE YAZDIRDIK SOFYADAN HALA GELMEDİ,AKRABAN IN GÖSTERDİĞİ DURALLAR KÖYÜNDEN ÇANAKÇAYA GELMİŞLER.BULGA RİSTANDA DA SINIRLAR DEĞİŞTİKÇE DERENİN KARŞISINA VEYA TEPENİN ARKASINA TAŞINMIŞLAR.KAR AMAN BÖLGESİNDEN GELDİKLERİNİ SÖYLÜYORLAR,FAZ LA ARAŞTIRMA YAPMAMIŞLAR.ÇÜN KÜ ORADANDA BAŞKA BÖLGELERE AYDOS ,DOBRİÇ VE ROMANYA SINIRINA KADAR LİSTES KÖYÜ(96HANE) GİBİ ÇEŞİTLİ YERLERE GÖNDERİLMİŞLER. BİZE DAĞLI DENİLMEKTE BİLGİLERİNİZE SUNULUR ,SELAMLAR.
Alıntı

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes