Bu ülkede 13. Yüzyıl sonlarına doğru Avşarların gelip yerleştiğini biliyoruz. Moğolların Kösedağ Savaşında (1243) Selçukluları yenip 1277’lerde Anadolu’nun önemli bir kısmına hakim olmaları üzerine Moğollar tarafından katliama tabi tutulan Türkmenler, Anadolu’dan Suriye’ye (Gazze’den Antakya ve Diyarbakır’a kadar uzanan saha ile Suriye sahillerine) 40.000 çadır nüfusla göç ederek Memlukler’e sığınmıştı. Burada Boz-Ok ve Üç-Ok teşkilatını sürdüren bu Türkmenlerin etkinlik ve sayı bakımından başında Afşarlar vardı. Suriye’de (Güney ve Güneydoğu Anadolu dahil) yaşayan Avşarlar şunlardı : Kutbeği-Oğulları (Halep), Gündüz-Oğulları (Amik), Köpek-Oğulları (Antep), Köpek ailesinden gelen Sakalsız-Oğulları (Halep’in batısı). Bu devirde Afşarlar, siyasi olayların yanında kültürel ve ekonomik izler de bırakmışlardı. Nitekim o dönemlerde Halep şehrinde Türkmen Pazarında Avşar Mescidi bulunurken Yaruklu Türkmenlerinden olan İzzeddin Avşar’ın yaptırdığı medrese de Avşariye Medresesi adını taşıyordu.
Suriye’deki Avşarlar (Osmanlı devrinde Halep Avşarları diye tanınır) ileride Anadolu ve İran’da önemli faaliyetlerde bulunan Avşarların temelini oluşturur. Misal olarak Anadolu’daki Sis Afşarları, Dulkadır Afşarları (İmanlı Avşarı), Yeni-İl Afşarları, Boz-Ulus Afşarları, son iskana tabi tutulan Avşarlar, İran’daki Afşarlar ile İran tahtına oturan Nadir Şah hep Suriye Avşarlarındandır.
Günümüzde Suriye’de Sacur Suyu boyları ile Halep ve çevresinde yaşamaktadırlar ve Haleb’in bir mahallesinin adı da Karaman adını taşımaktadır. Deliler Avşarı da halen Halep’te varlığını sürdürüyor. Bugün Sacur Suyunun Fırat’a döküldüğü yere kadar uzayan ovaya halen Afşar Bucağı denmektedir ve burada Afşar Bucağı isimli birde köy vardır. Bu ovanın büyük bir kısmı sınırlarımızın dışında kalmıştır.  Membiç iline bağlı Büyük Arap Hasan köyü burada Arap Hasan Avşarının da yerleştiğini gösteriyor. Ayrıca Torun ve Kara-Şeyhli obaları da Suriye’de bulunmaktadır.

Kaynak: Adnan Menderes KAYA

e-max.it, posizionamento sui motori

Yorumlar   

0 #2 Köktürk 01-11-2017 20:04
Suriyedeki avşarlarla iletişim kurulabiliyor mu Gaziantep Kilis sınırındakilerl e bütünleşme sağlanabilir mi.
Alıntı
0 #1 MUSTAFA ARLI 04-02-2015 15:27
Ben arap hasanlıyım.
Alıntı

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes