Irak en eski çağlardan beri insanlığın ilgisini çeken bir bölgedir. Burada Afşarlar, büyük Türk göçü esnasında 11. Yüzyıl sonlarında görülmüşler, ardından İmadeddin Zengi önderliğinde Musul Atabeyliği’ni (Zengi Devleti) kurarak bölgede bir güç oluşturmuşlardı. Selahaddin Eyyubi gibi bir şahsiyet yetiştirerek kendilerinden sonra da bölgenin Haçlılara karşı ayakta kalmasını sağlayan Zengiler, daha sonra Mardin merkez olmak üzere kurulan Artuklu Beyliği bünyesinde de faaliyet göstermişlerdi. Bugün Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Orta Anadolu kesimlerinde Zengi adını taşıyan köylerin olması bu Avşarların bir hatırası olsa gerek.
Bu Avşarların bölgede günümüze ulaşan izler bırakmış olmaları gerekir. Nitekim günümüzde Bağdat’ta fasih Arapçayla okunan ve çeşnisi segah olan “Afşar” adlı bir makam vardır.  Kerkük hoyratları arasında Avşar makamıyla benzerliği bulunan bir makamdan da bahsedilir.  Irak’ta Türkmenler içerisinde, Telafer bölgesinde ve Mendeli’de Afşarlar yaşamaktadır. Bunun yanında Osmanlı belgelerinde Herikli Avşarlarının Musul eyaletinde yaşadığı belirtiliyor.  Günümüzde Herikliler, Kuzey Irak’ta bulunuyor ve sınırlarımıza yakın mahallerde çoğu göçebe olarak yaşıyor. Kuzey Irak’taki nüfus olarak en büyük 15 Kürt aşiretinden birisidir. Ancak siyasi etkinlikleri yoktur.

Kaynak: Adnan Menderes KAYA

e-max.it, posizionamento sui motori
Yorumlar   
0 #1 Köktürk 24-01-2017 18:13
Peki bu ırak Türkmenelindeki Afşarlar biliyor mu bunu. Veya Anadoludaki Afşar beylerinin irtibatı kurulmuyor mu bunlarla. Akrabaya sahip çıkmak gerek ne de olsa.
Alıntı
Yorum ekle

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes