Günümüzde Afşarlar Azerbaycan’ın Şuşa ilinin Ağcabedi İlçesinde yaşarlar. Burada Afşar adlı bir de köy vardır. Bunun yanında Afşarlara Bakü’de dahil bir çok yerde rastlanır. Ayrıca başkent Bakü’nün de bulunduğu yarımada Apşeron adını taşır ki bu, Avşar-an yani Avşarlar demektir.  Azerbaycan’ın Kuba şehrinde de Usalı ve Araşlı Afşarları bulunmaktadır.
Karaman’dan sürgün gelen Afşarlar da Azerbaycan’da bulunmaktadır. Karaman civarındaki köy adları ile Azerbaycan’da bir bölgede yer adları aynı isimleri taşıyor. Yer adları incelendiğinde Anadolu’da bulunan Türkmen oymaklarına ve Afşar obalarına ait bir çok isimle karşılaşabiliriz. Sözgelimi, Gence’de Karamusalı köyü Kara Musalı Avşarının oraya göçüyle kurulmuştur.
Evliya Çelebi, Şirvan vilayetinin Şaboran şehrinde Avşar Han adlı bir camiden bahsetmiştir ki  bölgede Avşar varlığına bir delil sayılabilir. Bunun yanında Karabağ Hanlığı’nı kurmuş olan Civanşirler de bir Afşar obasıdır ve halen Azerbaycan’da bulunuyorlar. 19. Yy başlarında İran’daki Türk oymakları hakkında bir araştırma yapan A. Dupre, Cevanşirlerin cesur bir oymak olduğunu, 6-8.000 kişilik nüfusla Şuşa yöresinde yaşadıklarını belirtmiştir. Hazırladığı listeye Cevanşirlerin en önemli boyu olan Sarıcalı obasını da kaydeden Dupre, bu obanın nüfusunu 4-5.000 kişi olarak vermiştir. Nüfusları kıyasladığımızda Sarıcalı’nın gerçekten büyük ve önemli bir konumda olduğunu anlıyoruz.  Hatırlanacağı üzere Karabağ Hanlığı’nı kuran Ali Bey (Penah Han) de Cevanşirin Sarıcalı obasından idi. Ünlü Azeri şair Kasım Bey Zakir de Sarıcalı’dandı.
Azerbaycan’dan Anadolu’ya gelmiş Afşar obalarının varlığını biliyoruz. Bunlardan Civanşirler, Genceli Avşarı, Akdamlı Avşarını sayabiliriz. 1750’li yıllarda Arran’da (Karabağ) yaşayan Avşarlardan bir bölük göç ederek Anadolu’ya gelmiş ve Çukurova’ya iskan olmuşlardır. Günümüzde Osmaniye’de yaşayan Azeriler, bundan 250 yıl önce Arran’dan gelen Avşarlardır.
Burada bir meseleye de değinmek istiyoruz. Bu mesele Karabağ meselesidir. 1828 Türkmen-Çay Anlaşması ile Karabağ Hanlığını ele geçiren Ruslar, burada günümüze kadar gelen bir sorun yaratmışlardır. Karabağ’ı işgal eden Ruslar, önceleri burayı eski sistemle yönettiler. Daha sonra yeni bir idari sistem kurarak Karabağ’ı, Şuşa, Cevanşir, Cebrail ve Zengenzur kazalarına ayırmış, önce Bakü’ye 1868’de ise Gence vilayetine bağlamışlardır.
Nüfusunun az bir kısmı Ermenilerden oluşan Karabağ’da 1905’ten itibaren Azeri-Ermeni çatışmaları çıkmıştır. 1917 Rus ihtilali zamanında Ermeniler Karabağ’ın kendilerine ait olduğunu iddia etmişlerdir. Mondros Mütarekesi gereği İngilizlerce işgal edilen bölge, nüfusuna bakılarak Azerbaycan’a bırakılmış, 1920 Sovyet işgali sırasında ise Karabağ ve Nahçıvan Ermenilere verilmiştir. Ancak 1921 yılında yapılan Türk-Sovyet anlaşması çerçevesinde Zengenzur Ermenilerde kalmak koşuluyla Karabağ ve Nahçıvan Azerbaycan’a iade edilmiştir. 1923 yılında merkezi Hankendi olan Dağlık Karabağ adında muhtar bir Ermeni vilayeti teşkil edilerek Karabağ’ın ¼’ü Azerbaycan’dan koparılarak Ermenilere verilmeye çalışılmıştır. Bilindiği gibi bu sorun hala devam ediyor. Yüce Türk Milletinin ayrılmaz bir parçası ve kanayan bir yarası olan Karabağ meselesi, Afşarları da derinden etkilemekte ve ilgilendirmektedir. Tarihi bir Türk yurdu ve Afşar yurtluğu olan Karabağ için aşiretimizin sesini yükseltmesi gerekmektedir.

Kaynak: Adnan Menderes KAYA

e-max.it, posizionamento sui motori

Yorumlar   

+1 #10 Misafir 31-01-2018 23:59
Çok haklısın Korkut, Azeri değil Azerbaycan Türkleri.
Alıntı
+2 #9 Korkut 30-01-2018 23:14
Ne kadar ki bize AZERİ diyeceksiniz Butun turkler her zaman ezik olacak. Biz Turk oglu turkuz. Azerbaycanlı turkleriz
Alıntı
0 #8 ... 01-02-2017 04:54
Ben diyarbakır çermik karamusa köyündenim avşar köyümü
Alıntı
0 #7 Köktürk 25-01-2017 12:04
Azərbaycandaki Avşarlar dernek kurup şenlik yapsalar ki dadaloğlu şenliği gibi. Anadoludan da avşarları davet etseler kardeşlik pekişse.
Alıntı
0 #6 Tahir Sahseven Afsar 05-01-2016 16:22
AGDAMDA YASYIR BEZI QOHUMLARIM AZAD EDEREK QACQIN GETMIRIK
Alıntı
0 #5 Tahir Sahseven Afsar 05-01-2016 16:21
Men Afsarlardanam Menim babam atam NADIR SAH AFSARIN neslinden geldiyini iddia edir.
Alıntı
+3 #4 Hamid afşar 02-08-2015 14:16
Men iran da zengan(zanjanda)
Yaşiyiram zengani vilayatinin 80% i afşardir
Nadir şahdan önce ve sonra buralarda yaşamagdadirlar
Men de afşar olduguma itixar ediram
Facebook da avşarlar(افشاره ا) Groupumuz var

Sevgiler
Alıntı
+2 #3 MEHMET ASLANTAŞ 01-02-2013 17:08
ULU TÜRK MİLLETİ VE AVŞAR BOYU ERMENİSTANA VE YANCILARINA ASLA İZİN VERMEZ ALLAHUEKBER
Alıntı
+3 #2 Babek Piriyev 31-12-2012 15:16
Yaşasın Azerbaycan, yaşasın Qarabağ, Türk milleti Afşar camatı :lol: Var olsun Türk milleti.
Alıntı
+5 #1 AzeriAvsar 17-07-2011 21:13
Men fexr ediram ki,AzeriAvsaram ...
Alıntı

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes