Oğuzların Afşar boyundan olan  Karaman aşireti ve Karaman-Oğulları, Orta Anadolu’nun güneyinde kurulmuş olup, Anadolu Türkmen beyliklerinin Osmanlılardan sonra en büyüğü ve devamlısıdır. Karaman tahtı beylikten ziyade bir devlet sayılmıştır. Ana kütlesi Afşarlara dayanan devlet, Üç-Oklardan Turgut, Bayburt, Kusun, Gögüz, Varsak, Salur ve Kaçarlar ile Türkleşmiş Samagar, Çaygazan ve Barımbay gibi Moğol oymaklarını da çevresine toplamıştı.
Karaman oymağının bir kısmını 12. Asır ortalarında Maveraü’n-nehir’ de, bir kısmını da Kara-koyunlu obası olarak Azerbaycan bölgesinde (Arran, Gence, Berdaa) görmekteyiz   ve varlıkları günümüze kadar gelmiştir.
Diğer bir kısmı ise Moğol istilasından kaçarak Anadolu’ya gelmiş ve Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat tarafından (1228) Ermenek tarafına yerleştirilmiştir. Bu sırada uçlarda bulunan Türkmenlerin çoğunluğunu Karamanlılar oluşturuyordu.  Karamanlılar bundan önce Sivas tarafında bulunuyorlardı.  Bu sırada Karaman Aşiretinin reisi olan Sadeddin oğlu Nureddin (Nure Sofi 1230-55), Babai tarikatına girmiş ve Selçuklular ile savaşmıştı. (Selçuklu ve Osmanlı tarihçileri düşman oldukları Karamanlıları kötülemek ve aşağılamak maksadıyla Nure Sofi’yi Ermenek’te kömürcülük yapan Ermeni dönmesi olarak tanıtmışlardır. Bu iddiayı ilk söyleyen ise Selçuklu tarihçisi İbn-i Bibi’dir. Halbuki biz Nure Sofi’yi aristokrat bir Türkmen beyi olarak tanıyoruz. ) Bir Babai şeyhi olarak Türkmenler üzerinde nüfuzunu artırmış; Hıristiyanlardan Ereğli’yi alarak başkent yapmış ve Silifke’ye saldırarak tekfurunu öldürmüştür.
Bu tarihlerde (1254) Karamanlılara mensup olan Afşar Beyi İslam Beyin Silifke-Mersin arasındaki Cracca şehrini (Kız kulesi) yağma ettiğini onun ölümünden sonra da Sarum Beyin tekrar şehre akınlar düzenlediğini görüyoruz ki  bu Afşarlar, Karamanlılara mensup veya 1250 yılında Maraş Dağlarında sakin olan ve İç-El taraflarına doğru yağma hareketlerine girişen Avşarlardan  olabilirler. (Maraş bölgesi Türkmeni olan Ağaç-Eri’lerin de 1258 yılında Maraş’tan İç-El ve Antalya’ya doğru akın yaptıklarını görüyoruz). Nure Sofi, tahmini 1255’te ölünce yerine Karaman Bey geçmiştir. Karaman Bey, Ermenek, Mut, Gülnar ve Silifke’ye saldırdı, Ermenek’i alarak burasını başkent yaptı. Karamanlıların etki alanlarının genişlemesi Selçuklu Sultanı IV. Kılıç Arslan’ı rahatsız etti.  Onlarla akrabalık kurarak Larende (Karaman) kalesini verdi. Ancak, uç beylerinden bazılarının cezalandırılmasından dolayı endişeye kapılan Karaman Bey, kardeşleri Zeyne’l-hac ve Bunsuz ile birlikte 20.000 kişilik bir kuvvetle Konya üzerine yürüdü. Muinüddin Pervane komutasındaki Selçuklu ordusu Karamanlıları Gevele kalesi önlerinde yendi. Karaman kaçtıysa da kardeşleri yakalanıp Konya’da idam edildi.  Karaman Bey, yaklaşık 1262’de öldü ve yerine oğlu Mehmet geçti. Selçuklular ise Karaman ve Ermenek bölgesine vali olarak Bedrettin Huteni’yi atadılar.
Mehmet Bey, bu esnada isyan eden Hatiroğlu ile birleşerek Selçuklulara karşı faaliyete geçti ve üzerlerine gönderilen Huteni idaresindeki Selçuklu-Moğol ordusunu ani baskınla Göksu civarında yendi. Emir-i Sevahil Hoca Yunus ta Mehmet Bey’e yenilmekten kurtulamadı.  1273 yılında Baba İlyas’ın oğlu Muhlis Paşa’ya destek vererek Konya’yı ele geçirmesini sağlamış, Muhlis Paşa altı ay hüküm sürdükten sonra hakimiyeti Karamanlılara devretmiştir.

e-max.it, posizionamento sui motori
Yorumlar   
0 #57 Ayşe karaman 11-05-2018 15:07
Şimdiki soyadım topuz benimde soyum karamanoğulları na dayanıyor dedem mehmet karaman karamanoğlu mehmet beyin soyundandır konyada yaşayan atam daha sonra kayseri ve adanaya yerleşmiş hem babadan hemde anneden karamanoğluyum
Alıntı
+3 #56 Seyyid Ahmet Rauf 09-03-2018 04:53
Tüm Karamanoğlluran ı kucak dolusu sevgiler...
Alıntı
-1 #55 Sevgul ylmz 09-03-2018 00:39
Hadi oradan. Osmanli asil Karamanogullari ni alt edemeyecwgini anlayncaBalkanl ara surmustur..bu kadar gozunuzde buyutmeyiniz.An adoluya hakim olan Anadolu Selcuklu Devleti olmasa siz asil bizans tohumu olarak geberrdnz..Osma nli nedir blyrman zir cahil..Osmanli dsardan slav kadinlarini zorla alan bir devsirme imparatorlugudu r hürrem ornegnde ve nicelerndekigib i...toplamssnz devsirmeleri adi ustinde Osmanli bizans slav toplama kampi..tarih bilginiz yoksa arşivlere bir bakin..asil soyunuzu ne kadar inkar etsenzde durum bu..Karamanogul lari oamanlnn alt edemedigi ve hep yokladigi asil bir TÜRK irkidir..oraya slav bizans tohumlarini ywrlestrma ve asil sahibi turkmenler yorukler oldugu halde benm kokumu balkanlara surgun etmiştir eee tabii büyük ve basa çıkamadıkları bir Devleti kim ister..nett..!!
Alıntı
-2 #54 Tankut 08-02-2018 13:39
AKTOLGALI
ASIL DANGALAK SENSIN:
SENIN OSMANLIN BIR YAHü BIZANS ARTIGIDIR
Alıntı
+3 #53 Batı Trakya 29-01-2018 04:00
Herkese iyi günler dilerim. Bende Gümülcine'den gönderiyorum. Bizlere Konya Karaman'dan gelme deniliyor ama ama asıl nereye dayanıyor bilmiyoruz burda türk okullarında tarih dersleri Yunanca olduğu için aslimizi tam anlamıyla öğrenemedik. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Hee bu arada Rum değilim ona göre Gümülcine' dedik karaman dedik ama Türkoğlu türküm.
Alıntı
0 #52 Misafir 29-12-2017 22:43
Sebahattin bey
Emiroğullarından iseniz Antep'ten gelme ihtimaliniz daha yüksek, çünkü Emiroğulları Antep'e iskan olmuştur. Ayrıca Emiroğulları ile Hacı Emirli beyliği çoğu zaman karıştırılıyor.
Alıntı
0 #51 Sebahattin çetinkaya 27-12-2017 22:15
Ben samsun ladikliyim bundan 600 küsür yıl once ladige gelmişiz valiligin bildirdigine göre ya konyadan yada antepden gelmişiz buna en çok konya yakışıyor çünki konyada tatlıcak köyü var bizim köyün adıda tatlıcak soy adından önce bize emirogulları derlermiş emirogullarıda karadenizde çok ve çepnilerden gelme öyleyse jaraman ogullarındanız buralara mekadonya bulgaristan yunanidtan bölgesine osmanlı tarafından sürülmüştür sürülme nedeni açık tır ta selçuklunun kayı aşiretine devlet kurma yetkisi verilmesini çekemediklerind en hiç bir zaman osmanlıyla anlaşamadılar
Alıntı
0 #50 Karamanoğlu? 16-11-2017 01:14
Dedem Bitlis Mutki 'li. Soyadi kanuna gore bir soyadi almis fakat soy agaci karamanoğlu diye gider. Nereye dayaniyor bilmiyorum. Dedemin dedesi ve onun babasi bitliste yasamislar. Karamanoğullari ile bir baglantisi olabilir mi hep merak etmisimdir. Herhangi bir bilginiz var mi? Yardimci olursaniz sevinirim.
Alıntı
-1 #49 furkan 02-10-2017 02:01
mentese ogullari hangi boy bilen var mi?
Alıntı
0 #48 Erdem 30-09-2017 15:58
Bizde karaman boyundan geliyoruz antalya da yukarı karaman, aşağı karaman, yeşil karaman diye ayrılan nüfuslu köylerdik ama şimdi ilçelerin büyük mahhalleleriyiz .
Alıntı
+2 #47 Misafir 09-08-2017 20:20
Afşarlı Çepni
Uydurma aslanım, tarih bir bilimdir, sen sütünü iç yat, hadi canım.
Alıntı
-11 #46 Afşarlı Çepni 07-08-2017 19:14
Ben Dulkadirli Afşarlarındanım bunlar kibirlendiler yok her yerde Türkçe konuşulacak dediler.Selçukl unun devamı olacam diye ortalığı birbirine kattılar dulkadirlilerde nde bunların yanına gidenler oldu bu devleti osmanlı yıkmazdı yine ülkede devam ederdi güneydoğuda devam eden günümüze ismi ulaşmamış beylikler vardı.Bunların yegane amacı islamın zıttı olan israiloğulların a benzeyen bir ülke kurmaktı.Denge yahudiler üzerine olacaktı devir hak din islamın devriydi geldiler ve bi güzel yalan oldular benim simsar kılıklı bazı akbabalarımda gizlendi şimdi Türkiye de parayla oynayanlar bunlar istedikleri gibi de oynatıyorlar
Alıntı
-1 #45 Atalay22 25-05-2017 17:18
Arkadaşlar Acıklık Getirirsek Karamanoğulları Avşar Boyundan Konya Karamanlılar Kınık Boyundan Karaman Kelimesinden Karışıklık Oluyor :((
Alıntı
-2 #44 TARTAR 06-05-2017 00:19
Evet Osmanlı imparatorluğu Kahraman oğullarını kandırıp trakya ya göç ettirdi sözde ülke vaat etti ve kurdu yalnız altmış gün sürdü marşımızı yazdık paramızı bastık ordumuzu kurduk Cumhurbaşkanı 'mizi dahi seçtik altmış gün sonra Osmanlı yok sizi Avrupalılar yok ederdedi ve lav etti TRAKYA CUMHURİYETİ
Alıntı
0 #43 ŞAHİN KARAKAŞ 17-03-2017 02:45
Selamın Aleyküm. Burdur'un Karamanlı ilçesini bilirmisiniz ? Bi araştırın
Alıntı
+1 #42 93 muhacırı 24-01-2017 18:40
Karamanoğulları na ilk zulüm osmanlı padişahı fatih sultan mehmet zamanında olmuştur beylige saldırı yağma kadınlara tecavüz zamanla imparatorlugun uç noktalarına sürgün ama zaman geldi bir karamanoğlu çıktı (MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ) osmanoğllarını anadoludan sürdü
Alıntı
+5 #41 Gökhan erguden 16-08-2016 03:33
1358 yılında sultan orhan beyin büyük oğlu süleyman paşa nın komutasında konya karaman kayseri ve niğde çevresinden gelibolu üzerinden balkanlara atlayan türklerin hakında tarih kitaplarında şöyle yazar özellikle örf ve kültürüne bağlı aileler.savaşçı türkmenler.ve akıncı türkmenler olarak seçilmişlerdir. osmanlının sizce balkanlarda neden fırtına gibi estiğinin en büyük göstergesi değilmidir.doğu ya ve müslüman coğragyasına göç ettirilenlerin işi kolay dır müslümanların içine gittiler.balkan lara gidenlerin neden seçildiğini söylemeye gerek yok.kendi boyundan olmayana kimse küfür etmesin.ben 1358 de karaman dan balkanlara göç eden daha sonra selanik e yerleşen 1923 te kelkit vadisinde bulunan niksar a yerleşmişiz.tür kün iyisi kötüsünü atamayın .ne mutlu bize ki türküz..
Alıntı
-2 #40 Misafir 08-08-2016 09:24
Anıl, kesinleşmiş dediğine göre kaynaklarını ve delillerini yazarsan biz de faydalanırız (Ramazan hocanın makalesini delil göstermeyin, komik duruma düşersiniz)
Alıntı
-3 #39 Anıl 08-08-2016 00:50
Sevgili kardeşlerim. Karamnoğlu beyliğinin Salur boyuna mensup olduğu kesinleşmiştir. Salur boyunun karaman adı aşireti vardır. O aşirete mensupturlar. Avşar boyuna mensup oymakların ve obaların karaman oğlu beyliğine sonradan geldikleri kesinleşmiştir.
Alıntı
+1 #38 kara 06-06-2016 19:52
osmanlı karaman beyligini ele geçirmiş trakya balkanlara sürgün etmiş göndermiş buraya kadar anladım sorun şu ben karaman ilinde yaşıyorum karaman aşar ları gidince karamana osmanlı nerden hangi boydan insanlar yerleşdirmiş??? ???
Alıntı
Yorum ekle

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes