Burada bir hususu belirtmekte fayda vardır. Eski Türkçe’de (f,v) sesleri yoktu ve Türkçe kökenli kelimelerde bu sesler (p,b) sesleriyle karşılanıyordu. (eb-ev, bermek-vermek, bar-var, öpke-öfke vb..) Bu sebeple Afşar/Avşar adı gerçekte Abşar/Apşar şeklinde olmalıdır. Avşar adının kaynağı olan (av) sözünün aslı da (ab/ap) olmalı. Aparmak fiilinin anlamı da bu görüşü desteklemektedir.
Bu açıdan bakınca Afşar ismine ilk defa M.Ö. 500’lü yıllarda rastlanmaktadır. Artvin’in Hopa İlçesi’nin yerinde bulunan kasaba ve yakınındaki ırmak bu dönem yazarlarınca Absaros diye tanıtılmıştır. M.Ö. 508-500 yıllarında kitabını yazan Skylax buradaki kasaba ve ırmağı Apsaros, M.S. 79’da ölen Plinius Absarus, M.S. 131’de bölgeyi gezen Arrianos Apsaros diye tanıtır. Yunanca’da (c,ç,ş) sesleri olmadığından dolayı ve tekil belirten “os” son ekini çıkarınca bu kelimenin en eskiden Apşar diye söylenen Boz ok kolu Avşar olduğunu anlıyoruz.
Aynı yıllarda çevre yer isimleri arasında Karkın’et (Karkın boyu), Azgur (Yazgur=Yazır boyu), Tumanis (Tuman=Duman), Kalarç’et (Kalaç=Halaç boyu), Paçan’k (Peçenek boyu) gibi yer  adlarının bulunması dikkat çekicidir.
Görüldüğü üzere Avşar adının manası hakkında çeşitli görüş ve açıklamalar var. Anadolu halk ağzında ise Avşar kelimesi değişik anlamlarda kullanılıyor.

Afşar : 1. Bir şeyin zıddı, aksi (Eskipazar - Çankırı). 2. Çabuk iş gören, çevik (Lice, Hani – Diyarbakır, Sivas, Ereğli, Ilgın, Haremi Yörükleri ve Aziziye – Konya).
Afşarı / Afşar : Bel bıçağı, kama, ucu sivri bıçak (Iğdır köyleri).
Afşarsız : Gelişigüzel (Bahçeli, Bor - Niğde).
Avşar : 1. Cuma günü (Çaltı-Gelendost - Isparta). 2. Bir Oğuz Boyu (Pınarbaşı - Kayseri; Kadirli, Kozan, Saimbeyli - Adana). 3. Süvari jandarma (Bereketli, Tavas - Denizli, Artova, Dodurga, Zile, Çamlıbel ve köyleri  - Tokat, Çakırlar - Konya). 4. Hamarat, becerikli (Cebelibereket - Adana, Gavurdağı - Gaziantep). 5. Yular  (Gemlik - Bursa). 6. Pekmezin pişmeden önce şiddetle kaynaması (Konya). 7. Tarhana yaparken pişirilen soğan, biber ve yoğurt karışımı (Eşme civarı - Uşak).
Avşara gelmemek : Memeli hayvanın sağımı güç olmak (Kars ve çevresi).
Avşarlan(dır)mak / Avşarlamak : Kızdırmak, işi büyütmek, hiddetlenmek  (Elmalı – Antalya).
Avşar sağmak : Koyunu Avşar usulü sağmak (Kars ve çevresi).
Oyşar   : İri hayvan memesi (İrişli-Bayburt, Selim ve Sarıkamış - Kars).
Oyşarramak : Hayvanı hızlı hızlı ara vermeden sağma (İrişli-Bayburt, Selim ve Sarıkamış - Kars).

Bunun yanında günümüzde Çuvaş Türkleri arasında “Yapşar” şeklinde bir kelime vardır ki; bu Avşar ile aynıdır. Başına bir “y” harfi eklendiği görülen kelimenin manası da “eli açık ve cömert”tir.  Kazak Türkçe’sinde de Apsar kelimesi vardır ve anlamı “biraz delimsi, delice , atak”tır.

Kaynak: Adnan Menderes KAYA "Avşar Türkmenleri"

e-max.it, posizionamento sui motori
Yorumlar   
0 #6 kayserili murtat 08-12-2015 23:56
bizler türkoğlu türküz ve elhamdülillah müslümanız avşar lık bir ırktır türk lük bir ulustur yani bizler devletini seven insanlarız devletin en üst kademelerin de her zaman avşarlar vardır ben ankarada yasıyorum ondan biliyorum onlara sorduğum da niye avşar lardan başkası bizi bilmiyor diye önemi yok zaten bu devleti biz yönetiyoruz diyor lar size bir çok isim sayarım ama burda gerek yok paşalar proflar istikbarat bürokratlar hep avşar ama içimizde dini kullanıp vatan hainleri çok diyor lar.bir de bırakın türkiye yi dünyada 200 milyon a yakın avşar var iranda hindistan da pakistan da afganistan
Alıntı
0 #5 Bayburtlu avsar 06-10-2015 01:59
Yahu bu kurtler kicim kadar iken ne oldu da herkes kurt olmaya merak saldi karakecililer risvanlar herikliler bitti sira avsarlarda mi bizi ds mj kurt yapacaklar. Kardesim bir avsar olarak sunu diyim biz kürt de degiliz alevi de biz müsluman turkleriz elhamdulillah
Alıntı
-1 #4 ATİLLA 19-03-2015 03:58
Emre Göktaş saçmalama Avşarlar Türk boyudur asimile etmek için yapıyorlar yeme bu numarayı

Hatta Oğuz Kağanın Göksel adlı karısından gelmedir
Alıntı
-1 #3 Emre Göktaş 02-03-2012 19:55
Benim baba tarafım adanalı ve avşar olduğumuzu söylüyor babam ama duyduğum şeylere göre avşarlar kürtmüş acaba bi bilğiniz varmı adanada avşarlar var mı ? ve kürtler mi ben kürt olduğumu kabul edemicek kadar Türküm ! ve bu zoruma gitmeye başladı aslını öğrenmek istiyorum.
Alıntı
0 #2 Emre Göktaş 02-03-2012 19:55
Benim baba tarafım adanalı ve avşar olduğumuzu söylüyor babam ama duyduğum şeylere göre avşarlar kürtmüş acaba bi bilğiniz varmı adanada avşarlar var mı ? ve kürtler mi ben kürt olduğumu kabul edemicek kadar Türküm ! ve bu zoruma gitmeye başladı aslını öğrenmek istiyorum.
Alıntı
0 #1 Ömer Yalcin 22-06-2011 17:38
Degerli yazar, ben kayseri Tomarza-sihbara kli avsarlardanim. Almanyada yasiyorum. Islam Ansiklopedisind e Avsarlar üzerine " Göktürkler ve Avarlardan sonra gelen ücüncü Türk boyu" oldugumuz yazilidir. Bilginize sunmak istedim. Fakat konuyu cok ayrintili arastirdigimi söyleyemem. Bu yüzden siteye üye olup daha fazla ögrenmek istedim. Saygilarimla.
Alıntı
Yorum ekle

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes