Terkeşli-Oğlu

Torun Avşarındandır. Bu oba belgelerde Tirkeşin/Tirkesin-li, Türkeşin-li ve Türkeş-Oğulları şeklinde geçiyor. Bunlardan Tirkesinliler Zamantı’da, Türkeşinliler Ilıca-i Bergama’da, Türkeş-Oğulları ise Boz-Ok ve Sivas’ta yerleşmiş gözüküyor.

Maraş’ta Zeytun nahiyesinin Anabat köyü ile Almalıdibek mezrası bu oba tarafından iskan olmuştur. Van’ın Gevaş ilçesine bağlı bir köy Tirkeşin, Çorum Sungurlu ilçesinde bir köy de Tirkeş adını taşır. Bu husus onların bu bölgelerde de yerleştiklerini gösteriyor.

1846-49 yıllarında Lek, Kuzu-Güdenli ve Kırıntılı aşiret atlıları ile beraber Kayseri, Niğde ve Kırşehir taraflarına kovguna giden Afşar elebaşıları arasında Terkeşli-Oğlu’nun adı geçiyor.

Terkeşliler, günümüzde Kayseri’nin Sarız ilçesine bağlı Deştiye ve Karapınar, Pınarbaşı’nın Kırgeçit köyleri ile Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Azaplı köyünde oturuyorlar. Sarız’ın Oğlakkaya köyünde de Terkeşliler bulunmaktadır.

Yorumlar   
0 #4 Ali Yilmaz 11-10-2017 18:18
Sivasin susehri ilcesindenim. Bizim köyümüzün gayri resmi ismi Terkesli. Hatta soyadi kanunundan önce Terkesoglu diye kayitlara gecmis. Bu konuda bir calisma yapmak istiyorum ama nereden baslayacagimi bilmiyorum. Selamlar
Alıntı
0 #3 Halaka 17-06-2017 13:06
Meşhur terkeslioglu hasan ağa karapınar koyundendir sariz in soy isimleri teber
Alıntı
+1 #2 Fatih terkesli 17-06-2017 13:05
Selam taner.bana telefon numarani göndersene.
Alıntı
0 #1 taner terkesli 17-06-2017 13:05
Soyismim terkesli kayseri sarizdan gelmeyiz sivasin altinyayla ilcesine bagli kizilhuyuk koyunde yasiyoruz
tam olarak sarizin nereesinden geldimizi bilmiyorum ama surgunle geldiyimizi biliyorum oralarda akrabamiz varmi yada tam olarak neresinden geldimizi ogrenmek istiyorum yardimci olursaniz sevinirim simdiden Tesekkurler
Alıntı
Yorum ekle

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes