Tecirli Avşarı

Rakka ve Adana bölgesinde yerleşmiş olan bir Afşar obası. Dulkadırlı Türkmenlerinden olan Tecirliler, Boz-Ulus’un Orta Anadolu’ya göçmesiyle onların arasına karışmış ve Keskin’de yerleşmiştir. İskandan kaçan bazı bölükleri ise Çıldır ve Erzurum taraflarına kaçtılar.

Tecirli Avşarı, 1707 yılında İmam-Kulu Avşarı ile birlikte Ceyhan nehri boyunca uzanan Haremeyn vakfı toprakları reayası olup, izinsiz burada oturuyorlar ve eşkıyalık yapıyorlardı. Bu yüzden eski yerleştikleri yer olan Maraş’ın Güvercinlik mevkiine iskanları için ferman çıkarıldı.

Osmanlı devletinin güneyden gelen Arap saldırılarına karşı Rakka’ya zaman zaman Türkmen boylarını iskan ettiği biliniyor. Bu boylar genellikle eşkıyalık yapan gruplardan seçiliyordu. Bölgedeki Türkmen nüfusunu desteklemek için 1710 yılında bir fermanla bölgeye yeni boylar gönderildi. Bunlar arasında eşkıyadan olup Kayseri, Maraş, Zamantı ve Çukurova’da kışlayan Tecirli Avşarı Torunları da bulunuyordu.

Bunlar Çarmelik’te (Urfa merkez köylerini içine alan bölgedir) Kümbet, Kireçtaş, Mülkkuyu, Melkış, Yoğunburç ve Tuzluca köylerini kurmuşlardı.

Yorumlar   
0 #2 Ali Aslan 17-06-2017 13:07
Urfa Bozova Büyükhan Köyü yerel dilde (Çarmelik) diye geçer. Koyumuzde kervansaray var. Evliya Celebi'nin seyahatname adli eserinde koyumuzun Turkmen oldugu yazar. Ancak arastirmam sonucu Carmelik denilen bolgeye Tecirliler yerlesti yazilmis. Koyun Beğdili veya Avşar oldugu kanisindayim. Bilgi alabilirmiyim ? BüyükHan Köyü(Yerel Dilde Çarmelik) / Bozova
Alıntı
0 #1 Timur 17-06-2017 13:06
Ben Yoğunburç köyündenim fakat babam Kürt olduğumuzu söylüyor fakat ben inanmıyorum, Babamın Kürtleşmiş olduğunu sanıyorum fakat ırkımın ne olduğuna dair tam bir açıklık getiremiyorum. Yardım eder misiniz?

Avşar Obası Notu: "Osmanlı kayıtlarında Avşarların Tecirli oymağının 18. yüzyıl başlarında Urfa'da yerleştiği, Yoğunburç köyünün de bu köylerden biri olduğu belirtilmektedi r. Kaynak olarak Cengiz Orhonlu'nun Osmanlı İmparatorluğund a Aşiretlerin İskanı adlı eserine bakılabilir."
Alıntı
Yorum ekle

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes