Maksut Kethüda

Beylikli Avşarı obası. Adını obayı yöneten kethüdasından almıştır. Halep yöresinde yaşayan cemaatin, 1550’de 34 hane nüfusu vardı. Sonraki tahrirlerde adına rastlanmaması, başka bölgelere göç ettiğini gösteriyor.

Günümüzde Tunceli’de Maksut Uşağı ve Bingöl’de Maksudanlı cemaati, bunların bakiyesi olmalıdır. Maksut Uşakları, Tunceli’nin merkez ilçesine bağlı Aktulak, Kopuzlar, Ovacık ilçesi ile bu ilçeye bağlı Yoncalı, Buzlutepe, Çalbaş, Karayonca, Büyükköy, Aslandoğmuş, Yeşilyazı ve Ziyaret köyleri, Çemişkezek ilçesine bağlı Akirek, Paşacık ve Anıl köyleri, Hozat ilçesine bağlı Çağlarca, Kalecik, Altınçevre köylerinde, Maksudanlı aşireti ise Bingöl’ün Kiğı ilçesinin Kaşıkçı, Çatma, Kırkpınar, Yiğitler, Karlıca, Kozanlı, Kurtdüzü, Kümbet, Ortaköy, Viranşehir, Aşağı Yağmurlu, Yukarı Yağmurlu, Mezracık, Hollan, Kozlu, Çatak köylerinde yaşamaktadır.

Yörede Karabaş, Balabanlı cemaatleri de bulunuyor ki, Halep Avşarları arasında aynı adda obalar bulunuyordu. Maksutlar, Zazaların Şeyh Hasanlı kolunun Seydanlı şubesine mensupturlar. Seydanlı şubesi içinde Şam Uşakları, Süleyman Uşakları, Topuz Uşakları gibi Avşarlarda sık kullanılan isimlere rastlamaktayız. Kurtuluş Savaşı yıllarında, Atatürk’e destek veren ünlü Diyap Ağa da Maksut Uşağı cemaatindendi.

Yorum ekle

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes