Mahmud-Oğlu (Sofular)

Recepli Avşarlarının bir obası. 1699 yılında İç-El Yörükleri arasında bulunan Sofulu cemaati diğerleriyle birlikte 1701’de Yahyalı köylerini talan etmişti. Bu durum üzerine Maraş beylerbeyi Rişvanoğlu Halil ve Adana beylerbeyi Mustafa’ya gönderilen emirle cezalandırılmaları istendi. Ancak ertesi yıl şekavete devam edip batıya yönelmeleri üzerine Aydın muhassılı Nasuh Paşa aldığı emir üzerine bunları İç-El’e geri gönderdi.

1703 yılından itibaren diğer Recepli Avşarı obalarıyla birlikte Belih nehri boyları ve Rakka’ya iskan edildi. Ancak bir müddet sonra bir kısmı iskandan kaçıp etrafa dağılarak Kars ve Çıldır taraflarına gittiler. Rakka’ya iskan olan Recepli obalarının 1729 yılındaki tahririnde Mahmudoğlu obası, 11 hane ve 9 mücerret nüfusa sahipti. Yine 1729 yılında Kangal ile Hasançelebi arasında bulunan Alaca Han ve Ulaş mevkiine Sofuların 75 hane ile iskan edildiğini görüyoruz.

Ünlü seyyah Niebuhr’un 1764 yılında Anadolu’daki Türkmenlere ait hazırladığı listede de Sofular cemaati 500 çadır nüfusla Sivas bölgesinde görülmektedir. Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesi Sofumahmut köyü bu obadandır.

Cemaat Adana, Halep, Kangal, Sungurlu, Rakka, Karaman, Kırşehir, Sis, Kayseri, Kadirli ve Zamantı’da yerleşmiştir. Sofu-lar-lu (Kerimli) adıyla kayıtlı diğer grup ise Adana, Sis, Kars-ı Maraş, Tarhala, Sivas, Kırşehir, Karahisar-ı Şarki, Karaman, Aydın, Saruhan, Konya, İç-El, Alanya, Diyarbakır, Edirne, Gümülcine, Tatarpazarı, Dimetoka, Akçakızanlık, Düşenbe, Manavgat, Emirdağı, Gülnar, Şorba – Ankara, Darende, Tire, Zile, Söğüt, Şumnu, Dedeağaç, Göynük, Eğridir ve Yalvaç’ta bulunuyordu.

Yorumlar   
0 #4 Adnan Menderes KAYA 02-11-2017 16:27
Yavuz Bey, Develi'nin Saraycık köyünde Avşarların Sofular ve Köseli oymakları vardır. Sofular, 16. yüzyılda Maraş yöresinde yaşamış Kızıllı, Küşne ve Salmanlı Avşarlarının bir obası olarak gözüküyor. Dokuzlu ise Maraş Avşarlarının büyük oymaklarından biridir.
Alıntı
0 #3 Yavuz Göktaş 27-10-2017 01:36
Emeğinize saglik kayseri develi saraycik koyum sarıkaya deresimli koseler koyu yakinimizdaki koyler akarabalarin bir yarısı punguda yeni ismi kılıç kaya GÖKTAŞ soyisminden önce dokuzlu imiş soyismimiz maraş andirindan adana kadir li oradan şimdiki köyümüze göç etmisler büyük buyuk dedemin ismi salman mis lakabımz koca musa baktığımız zaman sofular olarak görünüyor soyumuz dogrumudur
Alıntı
0 #2 HASAN SOBACIOĞLU 17-06-2017 12:10
EVET OSMANLI KAYNAKLARINDA BİZİM ESKİ SOYADIMIZ SOFUOĞLU
VE EMMİLERİMİZİNKİ DE MAHMUDOĞLU GEÇİYOR BİZ BU OBADANIZ ÇORUM SUNGURLU KAVŞUT KÖYÜ
Alıntı
+1 #1 Taha Yasin POLAT 17-06-2017 12:10
Allah sizlerden razı olsun , Ben Sivas ın Kangal İlçesi Alacahan Beldesine bağlı Akçamağara köyünden im , Dedemin soy ismi soyadı kanununa kadar Sofuoğlu imiş , sayenizde geçmişimiz aydınlandı.
Alıntı
Yorum ekle

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes