Koçgiri Aşireti

Zaza gruplarından biri olan bu aşiret, 1375’ten sonra Sis bölgesinden göç ederek Sivas-Dersim arasına yerleşen Sis Afşarları’nın bakiyeleridir. Nitekim Sivas’a bağlı Suşehri ilçesinin bir köyünün adı Sis’tir.

Sivas’tan Erzincan’a uzanan bölgede Koçhisar, Zara, İmranlı, Suşehri, Refahiye, Kangal ve çevre köylerde yaşayan Koçgiriler, Alevi inançlı olup, Sivas ve Dersim’den yayılarak Kemah’a yerleşmiş, daha sonra Boz-Ok bölgesine ve Rumeli’ye de iskan olmuşlardır.

Bazı yabancı seyyahların Türk oldukları halde kasıtlı olarak Kürt oldukları propagandasını yaptıkları boylardan biri de işte bu Dersim-Sivas arasında yaşayan Avşarlardır.

Kurtuluş Savaşı sırasında Koçgiriler, Mustafa Paşa’nın oğulları İmranlı Bucak müdürü Haydar ile Alişan’ın liderliğinde isyan ederek (Ekim 1920-Haziran 1921) sorunlar çıkarmışlardır.762 Ancak, bunların tamamının asi olduğunu düşünmek yanlış olur. Aşiretin bir kısmı, Diyap Ağa önderliğinde Atatürk’e destek vermişlerdir. Diğer taraftan Cumhuriyet döneminde Ağrı (1930) ve Dersim İsyanlarında (1937) Koçgirilerin aktif rol aldıklarını görüyoruz.763 Bu sebeple Koçgirilerin bir kısmı dağıtılarak muhtelif yerlere zorunlu iskana gönderilmiştir. Kayseri’nin Sarız ilçesindeki bazı köyler ile Develi ve Adana Tufanbeyli’deki Koçgiriler bunlardandır.

Yorumlar   
0 #4 Kocgirili hasan 27-01-2018 14:52
Admin Zaza gruplarından falan değiliz Kurmanciyiz. Ben hiçbir kocgiriliden Adana Kozan veya sisandan geldiğimizi duymadım belge ver belge, birde Zaza gruplarından sonrasını okumaya gerek kalmadı düpedüz bilgi hataları var...
Alıntı
0 #3 kocgiri aliser 17-06-2017 12:00
biz kocgiriler kürtce konusuyoruz fakat aslimiz zazadir, sen bu isin derinligini anliyamazsin, mesela simdiki kusaklarimizda türkce konusuyor,alman ca konusuyor ve tek kelime zazaca bilmiyor,benim ailemde kimse zazaca bilmez herkes paso kürtce konusur soruncada kürdüz deriz,deri demesinede bir bildigimiz var ondan yoksa kürt oldugumuzdsn falan degil...dedim ya coooook derindeki gercekleri senin kafan almamis olmaliki khurrolara yalaka olmus öz kültürüne aslina cahs olmussun. ez dibejim ti thistek fahm nakin ,de here lo, bawer nakim
Alıntı
0 #2 Köktürk 17-06-2017 12:00
Terbiyesizliği adet edinmek kötü. Aksini iddia eden kaynak gösterir. Menderes hocanın araştırmaları birilerini rahatsız mı etti acep
Alıntı
-1 #1 Misafir 17-06-2017 11:59
1. Kocgirililer Zaza değildir, coğu Kurmancî konuşur kücük bi kısmı ise Zazaca konuşur.
2.Bi Kockar Ata diye birisinden bahs ediyorsunuz, bi ermeni dönmelerden, şimdi de Kocgirililer Avşar mı olmuş? Yarın öbür gün Güney Afrikalılar da Türk derseniz şaşırmam.
3.Bide Tufanbeyli ve Sarız Kocgirilileri isyandan sonra o bölgeye yerleştiklerini yazmışsınız, ya siz çocuk mu kandırıyorsunuz ? o bölgede yaşayan Kocgiri Kürtleri 200-250 yıl dan beri ordalar.
Alıntı
Yorum ekle

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes