İslamlı

Beylikli Avşarı obalarındandır. 1536 yılında Halep’in doğusunda yaşıyordu ve 24 hane nüfusu vardı. Bu arada 5 hanelik Elsüz Fakı adında bir cemaat te İslamlı’ya bağlıydı. İslamlı cemaatinin Dulkadır sahasında da bulundukları görülüyor. Burada Kemallı Avşarıyla birlikte ona tabi olarak faaliyet gösteren cemaat, Kadirli yöresindeydi.

Ayrıca Kayseri ve civarında faaliyet gösteren önemli bir Türkmen topluluğu da İslamlı adını taşıyordu. 1483’te cemaatin gelirlerini cemaate adını verdiği düşünülen İslam Bey diye birinin oğulları tasarruf ediyordu.

İslamlı cemaatinin çiftliği “Avşar Kışlağı” adını taşıyordu ki bu onların Avşar olan İslamlı cemaatiyle bağlarının olduğunu gösteriyor. İslamlılar, Felahiye, Özvatan, Sarıoğlan ve bugünkü Kocasinan ilçelerini içerisine alan bölgede (Kenar-ı Irmak nahiyesi) yaşıyorlardı.

İslamlu Yörüklerine bağlı oymaklar şunlardı: Ahmet bin Bostancı (Bostanlu), İnalhanlu (Veled-i İnalhan), Hacıbayram veled-i Seydi (Ebiç), Ahmet Fakih Veled-i Hasan Hacı (Ahmet Fakih), Aydoğmuş Kethüda Veled-i Toklu, Alpı, Yusuf bin Ömer (Ömerlü), Hızır bin Yemliha (Yemliha), Aydoğmuş veled-i Halil, Şaban Veled-i Alembeğ (Alembeğlü), Evlad-ı İslamlu, Veled-i Savcı (Savcı), Ahmed bin Kömür (Kömüroğlu), Dadağı (Dadağu), Şeyhler, Biligi (Bilüge), Demircilü, İnal (Evlad-ı Eşref), Avcı, Ammılar (Emmiler), Kızıl Hasanlı ve Muzaffer Fakihli Oymağı.

Yorumlar   
0 #3 MUHAMMED ŞEKER 10-05-2018 16:10
GERMANLI AŞİRETİ İSLAMLU YÖRÜKLERİNE BAĞLI
İDİ SİVAS MERKEZ BEŞTEPE KÖYÜ
Alıntı
0 #2 Kahraman yay 13-06-2017 23:40
Elbistan Alembey köyü kurucu ailelerinden biriyiz.
Dedemin aslımız şam tarafından gelmiş sözünün içeriğini merak eder dururum.
Alıntı
0 #1 ziya yılmaz 13-06-2017 23:40
bu aşiretin bir kısmıda kastamonu çatalzeytine yerleşmiştir bu koldan olan yusufoğulları olarak bilinen büyük dedelerimizden konaklı köyü yusufoğlu mahallesişnde yaşamaktadır.
Alıntı
Yorum ekle

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes