Hüveydi Aşireti

Anadolu’ya ilk Türkmen göçleri esnasında Afşarlardan bir grup 1200’lerde Adıyaman civarına gelip yerleştiler. Adıyaman’ın Besni ilçesi ve çevresine gelip ilk yerleşenler de bu Avşarlardan bir bölüktü. Ardından 1350 yılına girildiğinde Akkoyunlular Kafkasya ve İran’dan Fırat ve havzasına gelirler. Bunlarla birlikte gelen Afşarlar daha önce gelip yerleşmiş olan boydaşlarının yanına yani Besni ve Keysun Ovasına yerleşirler. Böylece Besni civarında önemli bir Afşar nüfusu oluşur. Bunların bir kısmı bölgedeki siyasi olaylar ve baskılar sonucu Kafkasya’ya gitmişlerdir.

Günümüzde Kafkasya’da Besni adlı yerleşim birimleri ve Besni boyu vardır. Ayrıca Arnavutluk’taki Besni ilçesinin adı da oraya göç eden Avşarlardan kalmadır. Günümüzde ilçe merkezinde yaşayan Afşarların bir bölümü ile Eskiköy, Mamadikli (Kurugöl), Kitiş (Karagüveç), Sarıyaprak, Köseceli, Tetirli, Birişme (Toklu) ve Kevcali (Çaykaya) köyleri ile Boncuk mezrasında (Toklu’ya bağlı) yerleşmiş olan Hüveydi Aşireti (Hüveyda, Hüveydanlı da denir.) bunların torunudur. Bu köyler civarda Hevedik köyleri diye de tanınıyor. Hüveydilerin bir kısmının Kilis ve civarına gelip yerleştiğini belirtelim.

Kurtuluş Savaşı’nda bu Avşarların önemli hizmetleri olmuştur. Bunlardan Besnili Hasan Bey, önemli bir şahsiyettir. Fransızların Antep ve Maraşı işgalleri Besni’de geniş yankılar uyandırır. Besni işgale uğramamasına rağmen silah, cephane ve yiyecek toplanarak Antep ve Maraşa gönderilir. Hüveydi aşiretinin ileri gelenlerinden Şıh Mehmet Ağa’nın torunu ve Vakkas Ağa’nın oğlu Hasan Bey, civarda Kuvay-ı Milliye lideri haline gelerek düzenli bir birlik kurar. Antep ve Maraş savunmalarında çok önemli hizmetler görür. Hasan Bey kuvvetleri Antep’te 11 ay çarpışır. Yaptıkları gece baskınlarıyla Fransızların korkulu rüyası haline gelir. Hasan Bey ve kuvvetleri bu mücadelelerinden dolayı Atatürk’ten tebrik ve taltif alır.

Elcezire Komutanlığının Ankara’ya gönderdiği raporda da Besni’deki Türkmenlerden bahsedilir. Hasan Bey’in amca kızı olan Senem Ayşe’de bölgede Kuvay-ı Milliyece olarak adını duyurmuştur. Senem Ayşe, Hasan Bey’e katılarak Senem adlı bölüğün başına geçmiş, Maraş ardından Antep savunmasına katılmıştır. Altı kurşun yarası alan ve sakatlanan Senem Ayşe 1954 yılında ölümüne kadar çevresinde Gazi Nine olarak saygı görmüştür.

Aşık Şükrü, Hasan Bey için şunları yazmıştır.
Milli akın erlerinden
Besni Beyi Hasan Beydir
Ateş saçan gözlerinden
Besni Beyi Hasan Beydir

Gazi Yurtlu yoldaşlarla
Harp eyleyen gardaşlarla
Yüz kırk erle ateşlerle
Göğüs geren Hasan Beydir

Hasan Beyi metheylemek
Layıktır Hakkı demek
Konağında türlü yemek
Sofra kuran Hasan Beydir 

Hasan Bey, güzel huylu
Yakışıklı orta boylu
Halk içinde parlak soylu
Belli duran Hasan Beydir

Hüveydilerden Reşit Ağa (1870-1935) ise Atatürk’ün daveti üzerine Erzurum ve Sivas Kongrelerine Malatya temsilcisi olarak katılmış, 1. ve 2. dönem Malatya, 3, 4 ve 5. dönem Antep’ten milletvekilliği yapmıştır. Ayrıca Sait Ağar ve Halil Ağar’da milletvekili olmuştur.

Yukarıda Hüveydilerin bir bölümünün Kilis ve civarına gelip yerleştiklerini söylemiştik. Bölgeye gelen Hüveydiler (kendilerine Hevedi/Hevidi diyorlar) kaynaklarda “Kilis Kürtleri” diye adlandırılan grup arasına girmiş ve zamanla onların bir parçasını teşkil etmiştir. Bu sebeple onlar günümüzde kendilerini kürt olarak tanıtıyorlar. Buna rağmen köklerinin Türk olduğunu ispatlayan önemli bir hatırayı da unutmamışlardır. Kilis Hüveydileri atalarının Orta Asya’dan gelmiş olduğunu hala söylemektedirler. Adıyaman’ın Besni ilçesinin Kitiş (Karagüveç) köyünden geldiklerini söyleyen Hüveydiler Musabeyli ilçesinin Hapsino (Güneşli) Pertikli (Çalkaya) ve kısmen Merdanlı (Kocabeyli) köylerinde yaşamaktadır. Bununla birlikte diğer Kürt köylerinde de Hüveydi ailelere rastlanır.

Yorumlar   

0 #35 Besnili Haco 13-06-2017 23:29
Hevediler kendilerine Afsar derler turk derler yok oguz boyu derler gibi sacmalayan insanlar önce yalanin ayip oldugunu ögrenmeliler. Asagidaki linkte besni hevedi asireti uzerine yapilan bir belgesel var. onu izleyin. Burda herkes kurtce konusur ve kurt oldugunu söyler. Ayrica yöremizin bilge insani ve yaslisi mela Sadun hevedi asiretinin tarihini dedelerimizden itibaren anlatir.
Alıntı
0 #34 Besnili Haco 13-06-2017 23:29
Dogru durust kendi kökenini merak eden icin yaziyorum yoksa burdaki mide kirintilari umrumda degil. Hevedi asireti 6-7 yuzyilda ilkkez görunuyor. Dönemin tek kaynagi Ibn Farkininin mervaniler ve bölgenin tarihi uzerine yazdigi tek kaynak ayni zamanda bölgenin tek tarih kaynaginda hevediler Silemani asireti olarak gecer. Silemani gunumuzdeki Silvan kulp ve batman cayi arasindaki ucgendir. Daha sonraki kaynak Serefnamedir. Serefnamedede Hevediler Silemani asireti olarak gecer. Yani anadoluda henuz turk yoktur. Son kaynak ise Mehmet emin zeki beyin 1890 larda yazdigi kurtlerin tarihidir. Burada Caldiran savasi sonrasi Silevanlardan hevedi ve berazi asiretinin gunuzmede urfa ile malatya arasina yerlestigi yazar. osmanli defterlerindede hevediler ve beraziler ilkkez 16. yuzyilda bu bölgede kayit altina alinmis. Ayrica sosyal tarih hafizasi diye bir sey var ve eger bu konuda dedelerinize sorarsaniz size silivandan geldiklerini söylerler.
Alıntı
0 #33 Besnili Haco 13-06-2017 23:29
Sizin bu agalarinizi biz neden tanimiyoruz.Ben im dedemde senin nenenin aagasi idi. Oldumu simdi. Baslarim agalarinizdan. Ne kadar salak varsa buraya toplanmis.
Alıntı
0 #32 Besnili Haco 13-06-2017 23:28
Birisi denilen mide yaratigi Birisme ile Nasirli hevedimi salak herif. Birisme 1700 lerde kurulmus Diyarbakir kagitliktan gelmis bir köy . Nasirli ise Turkmen köyu hevedi ile alakasi yok.
Alıntı
0 #31 Besnili Haco 13-06-2017 23:28
Nuri Gulmus git isine bak. Bu kadar sahtekar olmayi birak nasil bu kadar salak oldun. Hevedi asiretinin turk olduguna dair bir tek kanit göster. Kendinizi kandiriyorsunuz .
Alıntı
0 #30 Nuri GÜLMÜŞ 13-06-2017 23:28
Evet arkadaşlar hevedi aşireti Oğuz'un Avşar boyundan gelmektedir dolaysı ile Türk'tür yaşam biçimleri vatanperverlikl eri ve kalleşlik nedir bilmemeleride asil Türk soyundan geldiklerinin en bariz göstergesidir anneannemin sarıyapraklı olmasıda benim için onur kaynağıdır bütün hevedili akrabalarımla gurur duyuyorum sevgi saygı ve selamlarımı yolluyorum.
Alıntı
0 #29 serhat muşlu 13-06-2017 23:28
arkadaşlar hevidi yezid inancında değilller ne önce neşimdi şerefhanda bile böylebirşey yok orda yezid olan aşiretler belli yedi aşiretin uçtanesi yezid inancıda badilli hıvdılli şemsıki gerikalan dörttanesi sunni ama ısrarla birileri art niyetle oraya çekmek istiyor
Alıntı
0 #28 birisi 13-06-2017 23:27
nasırlıda birişmede ki ağalar hangi aşiretin ağalarıydı soruyorum size ağa yoktu diyenler?? evvela sizin atalarınız kimdi icraatları neydi onları yazın.
Alıntı
0 #27 Besni hevedi 13-06-2017 23:27
Alıntılandı Malatyalı:
Selam arkadaşlar ben Malatya'da yaşıyorum aslım besin hevedikli dedelerimizden duyduğum kadarıyla bizim Türkmen boyundan geldiğinizi söylerler. Burdan bütün akrabalarıma selam

Sen ozaman hevedili degilsin.! Turksen hevedili degilsin.! hevedi bir kurt asireti ve biz hepimiz kurtce konusuyoruz
Alıntı
0 #26 Malatyalı 13-06-2017 23:27
Selam arkadaşlar ben Malatya'da yaşıyorum aslım besin hevedikli dedelerimizden duyduğum kadarıyla bizim Türkmen boyundan geldiğinizi söylerler. Burdan bütün akrabalarıma selam
Alıntı
0 #25 Mr. X 13-06-2017 23:26
Yazık, çok yazık. Koskoca Hevedi aşiretini de ''Türkmen'' hatta Avşar diye ilan ettikiz ya.. Ayip be. Hevedi Aşireti öz be öz Kürttür. Ha burada benim icin Türk Kürt fark etmez, hepimiz insanız, hepimiz bu dünyanin sakinleriyiz, fakat bu kadarına da pes yani..
Alıntı
0 #24 Konka bey köyü 13-06-2017 23:26
Bizde konaklayan köyü de Baban lardan
Alıntı
0 #23 fatih yıldız 13-06-2017 23:26
merhaba bende dşyarbakır kulpluyum hevedan aşiretindedim ELHAMDULİLAH muslumanım bazıları hevideler yezid inancına sahip diyor bu ne kadar doğru bilemem ama bizde yezid yok hevidili yezid hiç dymadım
Alıntı
0 #22 Uzunkuyulu 13-06-2017 23:25
Haveydi 33 köyden oluşan bir topluluktur merkezi suvarlidir haveydi bir aşiret değildir hic bir zaman olmamıştır bölgesel bir kelimedir haveydi ilk önce o konuda anlaşalım hiç bir zamanda aşiret reisi olmamıştır bu bir gerçektir haveydi insanı sert ve yamandır dik kafalıdır agalık beylik besnide geçer haveydi de geçmez bunu herkes bilir o topraklarda
Alıntı
0 #21 Uzunkuyulu 13-06-2017 23:25
Mehmet keytuba kim ilk önce onu araştırın devlet arşivine bir bakın kafadan atmayın biz yemende Çanakkale'de antep te savaşan sunni Kürtleriz yezidi ve yahudi değiliz
Alıntı
0 #20 Gökşen Gökdeniz 13-06-2017 23:25
Bizde kilisin hapsino ( güneşli ) köyündeniz Adıyaman dan göç etmişiz mamo hösküto derler şimdi biz türkten gelmiş oluyoruz
Alıntı
0 #19 BESNİ ESKİ ÇERKEZLER 13-06-2017 23:25
BESNİ DE ESKİ ÇERKEZLER YAŞADI ARKADAŞLAR
Alıntı
0 #18 mehmet polat 13-06-2017 23:24
Benimde atalar ım 200 yıl önce karaguvecten kilis hapsino köyüne gelmişler. Hapsino bizim koyumuzun ismi benim atamin ismi.benim dedemle rahmetli reşit ağa (reskelo) dede kardeş tir. Ben rahmetli reşit polatın büyük oğluyum. Bütün arkadaşlara saygılar.
053551 07510
Alıntı
0 #17 oguzhan özbay 13-06-2017 23:24
hüveydi ailesinin reisi reşit ağadır oglu yakup beyin oglu halil agar tarafından halıt Ertuğrul tarafından kaleme alınan heryönüyle besni isimli 1986 yılında yazılan kitaptan doruları bulabilirsiniz halil ağarın amcasının oğlu osman özbayın torunuyum saygılar
Alıntı
0 #16 HALİL KARAGÖZ 13-06-2017 23:24
Alıntılandı HASAN BEYDİLLİ:
EVET BESNİ BEYİ HASAN BEY BENİM DEDEMDİR.BEN ONUN HAYAT HİKAYESİNİ DİNLEYEREK BÜYÜDÜM.KENDİSİ NİN MEZARI ŞİMDİ BESNİ DE MUSALLA AİLE MEZARLIĞINDADIR.
S.A. BEN VAKKAS IN TORUNUYUM. ANCAK AİLEMİZ BESNİ DEN KÜRT DAĞINA ORADAN DA HATAY A GÖÇ ETMİŞTİR. AİLE HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİ Z. DEDEMİN ADI MEHMET. ALLAHA EMANET OLUN.
Alıntı

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes