Gölegir

Bu cemaatin Civanşirlerle birlikte Azerbaycan’dan geldiğini görüyoruz. Nitekim Azerbaycan’da Loru / Borçalı kesiminde Gölegiren cemaati var.

Anadolu’ya geldikten sonra Danişmentli Türkmenlerine dahil edilen cemaat, Sümer’e göre de Civanşir, Salmanlı, Kaşıkçı, Sermayeli, Karalı ve Harmandalı oymaklarıyla birlikte İran’dan gelmiş olmalıdır.

Anılan aşiretlerle birlikte 1701 yılında Afyon civarında iskana tabi tutulan cemaat, önce mera ve tarlalar yetersiz diye itiraz ettiyse de tahrir yapıldı ve ertesi yıl çevre yöneticilerine emirler gönderilerek iskan yapıldı. Bir kısmı sonradan iskanı terk edip zulme başladıysa da (1703 ve 1708’de) eski yerlerine tekrar yerleştiler.

Gölegir cemaati Sandıklı’ya bağlı Çavuşbeyli, Kazanpınarı, Cadı ve Yenice köyleri ile Urla’ya bağlı Okçular ve Deliler köylerine yerleşti. Bu cemaatin yöneticileri arasında Avşar oğlu Abdurrahman adlı birisinin bulunması bu cemaatin Avşar kökenli olduğunu gösteriyor. Burada şunu da belirtelim Afyon ve çevresinde yerleşen Türkmenler genellikle Afşar obalarıdır.

Yorumlar   
0 #1 YAŞAR SEFA ÇEVİKSOY 13-06-2017 23:04
OSMANİYE BAHÇE İLÇESİNDE BİR ÇAYIN ADI Kİ E.BEŞ YOLU ÜZERİNDEDİR.ADI HORU ÇAYIDIR...ARAŞT IRMACILARA SAYGIYLA SUNULUR.....
Alıntı
Yorum ekle

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes