Dadalı (Tatalı)

16. Yy’da Tarsus Türkmenleri olarak anılan Varsaklar arasında Kutlu Hanlı taifesine bağlı Dadalı adında bir oba bulunmaktadır. Bu oba 1543 tarihinde teşekkül etmiştir.

1543’te 13 hane, 1572’de yine 13 hane nüfusa sahipti. Bugün Tarsus’ta Dadalı adlı bir köy vardır ve halkı köye sonradan iskan olan aşiretlerdendir. Varsakların, bir çok boyun birleşmesinden oluşan bir topluluk olduğunu biliyoruz. Bunlar arasında Afşar obaları da mevcuttur. Sözgelimi, Afşar obalarından Kara Musalılar, Varsaklar arasında da bulunuyor.

Bolu’nun Akçakoca ilçesinde de Dadalı adlı bir köy var. Adana’nın Pozantı ilçesine bağlı Arnaşa (Yeni Konacık) köyünde Dadaloğlu soyadını taşıyan eski bir aile mevcuttur.

Diğer yandan 250 yıl önce Kozan’dan göç ederek Aksaray’ın Gülağaç ilçesinde 9 köye yerleşen (Akmezar vs..) bir Avşar topluluğu bulunmaktadır ve kendilerinin Dadaloğlu soyundan geldiğini söylüyorlar. Bazı köylülerin soyadları da Dadaloğlu’dur.

Dadaloğlu’nun bu Dadalı obasından olduğunu ve Dadaloğullarının anılan köylere yerleştiğini düşünebiliriz. Dadalı obası belgelere göre Adana, Halep, Rakka ve Urfa’da yerleşmiş gözüküyor.

Yorumlar   
0 #1 Hüseyin Şenocak 13-06-2017 22:39
Afyon Karahisar Dazkırı ilçesi Tatoğullarının bunlarla bir bağlantısı varmıdır?
Alıntı
Yorum ekle

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes