Balabanlı

Köpekli Avşarı obalarındandır. Halep bölgesinde 1526 yılında 35 hane olan Balabanlı Avşarı, 1536'da üç şubeye bölünmüştü. Bunlardan ilki 61 hane olup Birecik'in Tel-Köy köyünde sakindi. İkincisi 10 nefer, üçüncüsü ise Kara Yusuf Kethüda idaresinde Hama'da yaşıyordu ve 28 neferdi. Balabanlılar, 1550 tahririnde tek şube olup 56 haneydi.

Balabanlılardan bazı grupların bu sıralarda Maraş ve çevresinde bulundukları anlaşılıyor. Yine bunlardan bir grup Batı Anadolu'ya göç etmiştir. Nitekim İzmir'de Birgi kazasında 28 vergi nüfuslu Avşarlı ve Balabanlı adlı bir oymak vardı. Bunlar günümüzde Aydın'ın Seferihisar ve Doğanbey yörelerinde yaşamaktadır.

Balabanlılar, 1691-92 yıllarında Belih Nehri ve Rakka civarlarına iskan edilen aşiretler arasında bulunuyordu. Ancak bu bölgedeki iskan nizamı 1727'de tamamen ortadan kalkınca aşiretlerde etrafa dağılmıştı. Balabanlıları bu sıralarda Sıvas ve Karaman eyaletlerinde görüyoruz. 1730 yılındaki bir fermanla bu aşiretlerin tekrar eski yerlerine nakilleri emredilmiştir.

Balabanlılar, günümüzde Tunceli ilimizde bulunuyor ve Zazaların Dersimli koluna mensup olarak yaşıyorlar. Bu aşiret, Yavuz - şah İsmail mücadeleleri sonrası Osmanlı tarafından bu bölgeye getirilip yerleştirilen Türk boylarındandı. Halen aşiret arasında Türk oldukları unutulmamıştır. 

Balabanlı aşireti, Pülümür ilçesinin Kırmeşe, Dağyolu, Dereköy, Ünveren, Elmalı, Yeniköy, Küllüce ve Bardakçı köyleri ile bu köylere bağlı mezralarda yaşamaktadır."

Yorumlar   
0 #1 türkmen 13-06-2017 22:22
balabanlılar Karakeçili aşiretinden olup bir kolları uluyörük taifesinin Karakeçili kabilesine bağlı olup Kırşehir,ankara taraflarına yerleşmişlerdir . bir kolları halep Türkmenlerinin içinde olup beğdili ve afşar aşiretlerine bağlıdırlar.bu kol rakka,halep,ham a,urfa,Erzurum, bayburt,giresun ,Tokat,sivas ,karaman yörelerine yerleşmiştir.Ba labanlılar sünni Hanefi mezhebindendirl er. dersim Balabanlılarıyl a sadece isim benzerliği vardır.
Alıntı
Yorum ekle

Great new costomer Bonus Bet365 read here.

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes