Kara Musalılar yada Musacalı olarak da bilinir. Kusun, Maraş, Çermik, Ankara, Karası, Yeni-İl, Biga, Teke ve Kızılkaya Teke'de yerleşmiş olan  bir Afşar obası. Kara Musalıların Urfa Siverek'ten dağıldıklarını sanıyoruz. Çünkü aşirette böyle bir hikayi anlatılmaktadır. Nitekim halen Siverek'te Kara Musalılar bulunmaktadır. Ayrıca Siverek'te ve Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde Karamusa adlı köyler vardır. 16. Yüzyılda Dulkadır Türkmenleri arasında görülen ve Andırın'da yerleşmiş olan Kara Musalılar, gurbet taifesi olarak adlandırılıyor ki bu onların bölgeye başka yerden geldiğini gösteriyor. Bu husus yukarıdaki ifadeyi doğruluyor.
Diğer taraftan aynı yüzyılda Tarsus Sancağında Varsakların Kusun boyuna bağlı bir Kara Musalı obası bulunmaktaydı. 1519'da 15 hane 1523'te 17 hane ve 5 mücerret, 1526'da 10 hane 2 mücerret, 1536'da 13 hane 8 mücerret, 1543'te 15 hane, 1572'de 12 hane 2 mücerret nüfusu vardı. Bu dönemlerde Değirmenlüce / Kızılca köyde ziraatle uğraşıyorlardı. Kara Musalı adını taşıyan diğer bir oba ise Ali Beğli boyuna bağlı olup nüfusu oldukça küçüktü. 1519'da 3 hane, 1523'te 4 hane ve 1 mücerret, 1526'da 4 hane 1 mücerret, 1536'da 2 hane nüfusu vardı. Bu dönemlerde Balçıklı mezrasında ziraat yapan cemaate sonraki tahrirlerde rastlanılmaması Ali Beğli ile birleştiğini akla getiriyor. 1587 yılında Antep'e gelerek yerleşen Afşarlar arasında Karamusalılar da vardı.
Kara Musalılar, günümüzde Kayseri'nin Tomarza ilçesine bağlı İmam Kulu köyünde yaşamaktadır. Bu köyden dağılan Kara Musalılardan bazı bölükler, Niğde'nin Bor ilçesi Porsuk köyü ile Nevşehir'in Avanos ilçesi Kalaba kasabasında (az varlar) yerleşmiştir. Ayrıca Kars'ın Sarıkamış ilçesinde de buraya göç edip yerleşen Kara Musalılar bulunmaktadır ve İmam Kulu köyündekilerle akraba olduklarını biliyorlar. Bu obadan kalabalık gruplar değişik yerlere göç etmiştir. Mesela, Balıkesir'in Kepsut ilçesi Maden köyünü bunlar kurmuştur (Kesir cemaati ile birlikte. Tomarza'da İmam Kulu köyünün hemen bitişiğindeki diğer bir Afşar köyü de Kesir adını taşır ki ilginçtir).
Bunun yanında bu obanın adını taşıyan köyler onların göçüyle ilgili bize bir fikir vermektedir. Bunlar, Zonguldak Çaycuma ilçesi Karamusa, Burdur Tefenni ilçesi Karamusa, Çanakkale Lapseki ilçesi Karamusalar, Çankırı şabanözü ilçesi Karamusa ve Sinop Boyabat ilçesi Karamusalı köyleridir. Ayrıca Azerbaycan'da Gence ilinde Karamusalı adında bir köy vardır. Ayrıca yalnızca Kayseri'de yerleştiği görülen Karasu cemaatinin Kara Musalıların alt kolu olması gerekir. Çünkü Kayseri ve civarı ile (İmam Kulu ve Kalaba) Sarıkamış'taki Kara Musalıların soyadları Karasu'dur.

Yorumlar   
0 #3 Halil ibrahimkaratas 19-02-2018 19:04
Ordu mesudiye musali koyu var ve ben o koyluyum sulalemizin adi bektasogullari cakirogullari olarak soyleniyi biz kendimi cepni biliyoduk avsarmiyiz olma ihtimalimiz varmi
Alıntı
0 #2 Fatma 03-02-2018 16:20
Eskişehir aşağı dudaşta anneannemlerin lakabı kara musalar ve büyklerimizin söylediğine göre iran horasanından gelmişler yaptığım araştırmalara göre avşarlar
Alıntı
+2 #1 ... 01-02-2017 05:04
Hocam diyarbakır çermik karamusa köyünden yazıyorum hocam köyümüz ile ilgili başka bilgi var ise yorum yazarsanız sevinirim şimdi den teşekkürler.
Alıntı
Yorum ekle

Dadaloğlu Derki;

Sen Herekçioğlusun, bilirim seni
Oymağın Kıllı da kendini tanı
Urum'dan Şam'a da gitmiştir ünü
Terkeşlioğulları, Torun değil mi?

Kabaktepe, Koç Dağı'na konardı
Odasına nice beyler inerdi
Düşmanına gayet şahpaz dönerdi
Şahmetlioğulları, Torun değil mi?

Yazarlar


IMAGE
Tufan Gündüz
Şu Kart-Kurt Meselesi

Türkiye'de ...
IMAGE
Eldeniz Abbaslı
"Şamlı" Adı Üzerine

Azerbaycan’d...
IMAGE
Adnan Menderes Kaya
Avşar Yörelerinde Söz Varlığı

AVŞAR ...
Great new costomer Bonus Bet365 read here.

Avşar KöyleriAvşar Köyleri
Avşar KütüphaneAvşar Kütüphane
Avsar VideoAvsar Video

Bu adda Cerit Türkmenlerinden de bir oba vardır. Belki Ceritlerden bir oba Afşarlara tabi olup bu isimle anılmış veya Avşarlardan bir bölük onlar arasına karışmış olabilir.
Dulkadır Türkmenlerinden ol

...

Köpekli Avşarındandır. Köpekli'nin en önemli obalarından olan Alplı Avşarına tabiydiler. Bederliler, Halep bölgesinde 1536 yılında 16 hane nüfusa sahip gözüküyorlardı.

Belgelerde Beyşehir'e bağlı Göçü Kazasında yerleştiği belirtilen cemaat, günümüzde Beyşehir ilçesine bağlı Bayavşar köyüdür.

Köpekli Avşarı obalarındandır. Halep bölgesinde 1526 yılında 35 hane olan Balabanlı Avşarı, 1536'da üç şubeye bölünmüştü. Bunlardan ilki 61 hane olup Birecik'in Tel-Köy köyünde sakindi. İkincisi 10 ne

...

arama
View best betting by artbetting.net
Download Full Premium themes